BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci”, te Kompleksi Partizani, kreu i SPAK zbardh detajet e hetimeve për dosjet e bujshme dhe paralajmëron reprezalje si në Kroaci e Rumani

Nga “Gërdeci”, te Kompleksi Partizani, kreu i SPAK zbardh
x

Rajoni

Aksion i madh i Interpolit/ Pengohet futja e ushqimit helmues në shtetin fqinj

Aksion i madh i Interpolit/ Pengohet futja e ushqimit helmues në shtetin

Një aksion i Interpolit ka penguar futjen e ushqimit helmues në Maqedoninë e Veriut. Lajmin e konfirmon edhe Drejtoria e Doganave.

"Drejtoria e Doganave e RMV-së ka marrë pjesë në operacion ndërkombëtarë “OPSON IX” me kohëzgjatje nga 1 dhjetori 2019 deri më 15 qershor 2020, bashkë me Agjensinë për Ushqim dhe Veterinari dhe policinë kufitare si pjesë e MPB-së, e gjithsesi në koordinim të plotë me zyrën e Interplot në Shkup. Operacioni “OPSON IX” ka të bëjë me parandalimin e kontrabandimit dhe mashtrimeve tregtare me prodhime ushqimore dhe pije, tregti me prodhime te falsifikuara ushqimore, si dhe tregti me prodhime ushqimore substandard", thonë nga Drejtoria e Doganave.