BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x
BREAKING NEWS

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me lot në sy mban fjalimin drithërues dhe zbulon vendimin që ka marrë: Do plotësoj porosinë e babait!

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me
x
BREAKING NEWS

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi i jashtëzakonshën i PS, ja kush e shoqëronte kryeministrin Rama në momentin e hyrjes dhe gjesti i tij që tërhoqi vëmendjen (VIDEO-LIVE)

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi  i jashtëzakonshën i PS, ja kush e
x
BREAKING NEWS

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë jep lajmin e mirë, ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e
x
BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x

Rajoni

Aktakuza ndaj Hashim Thaçit, vjen reagimi surprizë nga kreu i Kuvendit të Serbisë

Aktakuza ndaj Hashim Thaçit, vjen reagimi surprizë nga kreu i

Kreu i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiç, deklaroi me rastin e konfirmimit të aktakuzës kundër Hashim Thaçit, se të gjithë ata që kanë kryer krime duhet të mbajnë përgjegjësi, por që nga aktakuza deri në aktgjykim ka shumë kohë.  
Ai nuk komentoi mbi aktakuzën kundër Thaçit dhe procedurën në përgjithësi, duke deklaruar se organet politike dhe politikanët në Serbi reaguan shumë të përmbajtur dhe dhanë deklarata në lidhje me arrestimin e Thaçit dhe të akuzuarve të tjerë.

Por ai deklaroi se ishte mirë që prokuroria dhe gjykata filluan të punonin. Daçiç kujtoi se deri më tani krimet kundër serbëve nuk janë sanksionuar në Kosovë.

"Është e rëndësishme të sigurohet mbrojtja e dëshmitarëve në mënyrë që të mos ndodhë, si në rastin e (Ramush) Haradinaj, që të gjithë dëshmitarët thjesht të zhduken. Kështu që në fund, sipas vendimit të gjykatës në Hagë, Haradinaj u la i lirë për shkak të mungesës së dëshmitarëve," tha Ivica Dacic në Asamblenë Kombëtare.

Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar që ndryshe njihen edhe si Gjykata Speciale hetojnë krimet e pretenduara të pjesëtarëve të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të kryera kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë që nga janari i vitit 1998 e deri në dhjetor të vitit 2000.