BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x
BREAKING NEWS

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita Nikollës për të kthyer Sali Berishën në politikë, aleanca e kullave të Zenit pushton Parlamentin, zbardhen skenarët e minutave të fundit mes kryeparlamentares me dyshen Noka-Bardhi

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita
x

Rajoni

“Ambasadori amerikan ka..."/ Çfarë ndodhi? Zhduket deklarata e Kurtit, gazetari zbardh arsyen

“Ambasadori amerikan ka..."/ Çfarë ndodhi? Zhduket

Javën e kaluar kryeministri Albin Kurti ka dhënë disa intervista për media të ndryshme ndërkombëtare. Ajo që bëri bujë më së shumti është intervista e dhënë për gazetën gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung. Kjo për shkak të pjesëzave që autori i intervistës, Michael Martens kishte përzgjedhur t’i publikonte në Twitter përpara se ta nxirrte në botim intervistën e plotë.

Deklaratat për të cilat u bë shumë zhurmë janë ato për të cilat Martens e ka cituar Kurtin, se “ambasadori amerikan ka informacione më shumë” për situatën në Veri dhe se ka bërë kompromis për targat meqë Hovenier e kishte paralajmëruar se situata në veri të vendit mund të përkeqësohet në mënyrë të pakthyeshme.

Megjithatë, mediat kosovare raportojnë se asnjëra prej këtyre deklarimeve të Kurtit nuk gjendet në intervistë e plotë me Kurtin që është publikuar dje në FAZ.

Lidhur me heqjen e këtyre pjesëve ka folur vetë autori i intervistës, Martens, i cili ka deklaruar  se i ka hequr ato pjesë meqë i ishte dashur ta shkurtonte intervistën.

“Mu desh ta shkurtoj pak intervistën, sepse nuk mundeshim ta publikonim të plotë dhe i hoqa disa gjëra”, ka thënë Martens.

Ndërkohë këtë gjë e ka arsyetuar se ai shkruan për shtypin gjerman dhe se detaje të tilla janë të parëndësishme për ta.

“Unë i bëj intervistat për audiencë gjermane dhe jo për audiencë shqiptare dhe kur u përballa me idenë se duhet ta shkurtoj, atëherë vendosa ta heq atë pjesë sepse për audiencën gjermane nuk është çështje me rëndësi”, ka shtuar tutje ai.

Më të lexuarat