BREAKING NEWS

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që tregon lidhjet ruse të Monika Kryemadhit dhe pagesat nga kompanitë e njerëzve të Vladimir Putinit

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që
x
BREAKING NEWS

Armiqtë e SHBA, Berisha e Meta të lidhur ngushtë me Moskën, ja si koalicioni i “non gratave” po shkon në zgjedhjet e 14 majit me ngjyrat e flamurit rus

Armiqtë e SHBA, Berisha e Meta të lidhur ngushtë me Moskën,
x
BREAKING NEWS

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e Madhe në Nju Jork kërkon konfiskimin e pronave dhe zbulon fakte të reja tronditëse për Agron Nezën

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e
x
BREAKING NEWS

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën, kërkohet bllokim vizash për “listën e zezë” të Amerikës

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën,
x
BREAKING NEWS

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi të ardhurat dhe gjendja ekonomike shkaktojnë debate të forta në Kuvend, opozita akuza qeverisë për mungesë transparence dhe shpopullimin e vendit

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i bashkisë së Bulqizës

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i
x
BREAKING NEWS

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po punojmë për...

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po
x
BREAKING NEWS

Kolegji Zgjedhor rrëzon padinë e Alibeajt, koalicioni Meta-Berisha vijon garën për zgjedhjet e 14 majit, Celibashi kërcënon me sanksione ata që abuzojnë me simbolet e PD

Kolegji Zgjedhor rrëzon padinë e Alibeajt, koalicioni Meta-Berisha
x

Rajoni

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Prishtinë jep mesazhin e fortë: Kosova është zotuar për formimin e ZSO, s’bëhet fjalë për Asociacion një etnik

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Prishtinë jep mesazhin e

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka mbështetur dje diskutimet e Ambasadës së SHBA-së, për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë. Në një postim në Twitter, Abbott ka inkurajuar Prishtinën të vazhdojë me hapat për krijimin e bashkimit të këtyre komunave. “Një diskutim i mirëpritur sot nga Ambasadori dhe me pjesëmarrje të shkëlqyer. Nëpërmjet Dialogut, është angazhuar për krijimin e një Asociacionit dhe i takon palëve të bien dakord për formën dhe kohën e krijimit të saj. Ne inkurajojmë qeverinë të bëjë”, tha ai. Sipas tij, Kosova është një vend shumetnik dhe komunat e saj do të mbeten shumetnike. Ai shtoi se nuk bëhet fjalë për krijimin e një Asociacioni njëetnik. “Një organ i tillë nuk është vetëm një angazhim ndërkombëtar, por gjithashtu ofron një mundësi për serbët që të jenë pjesë integrale e Kosovës. Kjo pasi, Kosova është një vend multietnik dhe komunat e do të mbeten multietnike. Nuk bëhet fjalë për krijimin e një enklave njëetnike”, u shpreh Abbott. Marrëveshja për formimin e Asociacioni të Komunave me shumicë serbe është arritur në vitin 2013 në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Asociacioni parashikohet që të përfshijë dhjetë komuna në Kosovë të banuara me shumicë serbe: Mitrovicë e Veriut, Kllokot, Partesh, Ranillug, Graçanicë, Zveçan, Zubin Potok, Novobërdë, Leposaviq dhe Shtërpcë. Sipas marrëveshjeve, Asociacioni ka për qëllim të përfaqësojë interesat kolektive të këtyre komunave, veçmas në fushën e arsimit, shëndetësisë, planifikimit urban dhe rural si dhe të ekonomisë.

Më të lexuarat