BREAKING NEWS

Situata e zgjedhjeve në Shkodër, Tom Doshi merr vendimin që nuk pritej, zbardhet lëvizja e kryetarit të Partisë Socialdemokrate

Situata e zgjedhjeve në Shkodër, Tom Doshi merr vendimin që nuk
x
BREAKING NEWS

Vazhdon të thellohet 'lufta' brenda opozitës/ Aknimimi i PD-së kundër Berishës, caktohen gjyqtarët në Kolegjin Zgjedhor. Kush janë emrat e njohur që do kenë në dorë vendimin e rëndësishëm

Vazhdon të thellohet 'lufta' brenda opozitës/ Aknimimi i
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë zjarri ndaj ‘Top Channel’, Artan Hoxha zbardh prapaskenat: Autorët kanë dashur të përcjellin një mesazh, është atentat me kosto të lartë, nuk u ka interesuar të godisnin...

Sulmi me armë zjarri ndaj ‘Top Channel’, Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

Serat me kanabis në Malësi të Madhe ‘plasin’ skandalin, policia fundos ogranizatorin, në ‘grackë’ bien edhe 3 punonjës bashkie, zbardhen detajet e fundit

Serat me kanabis në Malësi të Madhe ‘plasin’
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën ‘bombë’: Kompania që ka dhënë ekskluzivitetin kërkoi mbylljen e ‘Big Brother VIP’

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën
x
BREAKING NEWS

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha dorëheqjen nga gara për kryetar Bashkie në Korçë, Gjata zbardh prapaskenat e forta

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113 mijë eurot nga biznesmeni

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113
x
BREAKING NEWS

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha thirrje policisë: Shkoni te bandat, te ngjarjet e fundit kriminale në Tiranë makinat janë vjedhur në të njëjtin qytet

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha
x

Rajoni

Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në BE deri në vitin 2030, ndërkombëtarët kërkojnë nga Shkupi reforma të shpejta

Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në BE deri në

Republika e Maqedonisë së Veriut është e përkushtuar në zbatimin e reformave me qëllim të integrimit të vendit në Bashkimin Evropian, kështu u shpreh kryeministri Dimitar Kovaçevski, duke shtuar se Qeveria e RMV-së është e gatshme dhe ka kapacitet që në vitin 2030 të bëhet pjesë e BE-së. Është mbajtur seanca e 16 e Stabilizim dhe Asociimit ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian. Në delegacionin e Maqedonisë së Veriut ishin edhe zëvendës-kryeministri i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiç dhe ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, ndërsa në delegacionin e Bashkimit Evropian ishin eurokomisari për fqinjësi dhe zgjerim, Oliver Varheji, si dhe përfaqësues të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe institucioneve evropiane. Kryeministri Dimitar Kovaçevski porositi se pas sfidave të shumta të rrugës së anëtarësimit në BE, vitin e kaluar Maqedonia e Veriut me guxim politik, përfundimisht bëri një hap historik dhe i filloi negociatat inkuadruese të cilat shënojnë fillimin e një faze të re cilësore në marrëdhëniet me BE-në. “Ne e firmosëm marrëveshjen e parë zyrtare me FRONTEKS-in, në gjuhën maqedonase së bashku me 24-të gjuhët tjera zyrtare në BE, si marrëveshja e parë zyrtare e tillë ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, e cila është vërtetim i qartë për mbrojtjen e përcaktuesve të identitetit”, theksoi Kovaçevski. Sipas Qeverisë, kjo mbledhje e Këshillit ka dimension historik, 22 vite nga nënshkrimi i Marrëveshjes për Stabilizim dhe Asociim dhe 17 vite pas marrjes së statusit kandidat.

Më të lexuarat