BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë nëse BE nuk ‘na hap dyert’? Rama del me mesazhin e fuqishëm: Ballkani Perëndimor ofron shanse për aktorë që s’kanë qëndrim dashamirës, ja sa rrezikon Shqipëria

Çfarë do të ndodhë nëse BE nuk ‘na hap
x

Rajoni

Ashpërsohen masat ndaj COVID-19, kryeministri i Greqisë komunikon vendimin e rëndësishëm: Mbyllen...

Ashpërsohen masat ndaj COVID-19, kryeministri i Greqisë komunikon

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ka njoftuar sot masat e reja që do të merren në kuadër të parandalimit të përhapjes së koronavirusit.

Në një konferencë për mediat, Mitsotakis ka bërë të ditur se masat do të hyjnë në fuqi të martën në mëngjes dhe do të jenë të vlefshme për një muaj, gjatë gjithë nëntorit.

Kufizimet e reja përfshijnë, ndër të tjera, mbylljen e restoranteve në Atikë, si dhe në të gjitha zonat “portokalli”. Po ashtu do të ndalohet qarkullimi nga ora 00-05 të mëngjesit.

Masat e reja u konsideruan të nevojshme pas shpërthimit të rasteve të infektimeve, të cilat arritën dje në 1,690. Më herët autoritetet greke kanë shtrënguar masat në zonat ku numri i të infektuarve është më i lartë.