BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Rajoni

Autoritetet zbulojnë skandalin brenda spitalit: Kapet “mat” punonjësja e qendrës shëndetësore, ja mashtrimi që bënte me vaksinat e Covid-19

Autoritetet zbulojnë skandalin brenda spitalit: Kapet “mat”

Një skandal me dhjetra vaksinime të rreme është zbuluar në Greqi nga autoritetet shëndetësore. Në Karditsa, një punonjëse e një qendre shëndetësore kishte ndërhyrë në sistemin e vaksinimeve dhe kishte regjistruar fiktivisht disa persona sikur kishin marrë të dyja dozat e vaksinës anti-Covid.

Për këtë skandal ka reaguar edhe ministri grek i Shëndetësisë, i cili ka kërkuar që të hetohet ky rast dhe mos të ketë tolerime për incidente të tilla.

Sipas shtypit grek, në sistem janë regjistruar 47 persona si të vaksinuar, kur ndërkohë nuk kanë marrë asnjë dozë. Këta persona janë në fakt kundër aplikimit të vaksinës dhe kërkonin certifikatën e vaksinimit në mënyrë që të kenë aksese në shërbime publike, në vendin e punës apo dhe në vende të tjera.

Skandali u zbulua rastësisht kur u pa se në disa dokumente të plotësuar për këta qytetarë, mungonte vula e mjekut.

Nga hetimi i deritanishëm ka rezultuar se punonjësja e kësaj qendre shëndetësore, për shkak të besimit nga ana e mjekut, kishte hyrë ilegalisht me kodet e tij në sistemin elektronik dhe kishte regjistruar 47 persona sikur të ishin vaksinuar.

Autoritetet greke janë duke hetuar edhe përfshirjen e mundshme të një infermiereje dhe sa ka qenë fitimi për këto regjistrime fiktive.

Më të lexuarat