BREAKING NEWS

Rama tërhoqi vendimin për rritjen e çmimit të energjisë, ERE del me njoftimin e papritur

Rama tërhoqi vendimin për rritjen e çmimit të
x
BREAKING NEWS

Partia Demokratike jep njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë pritet të ndodhë nesër

Partia Demokratike jep njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje të reja nga biznesi i Vis Martinajt: Kishte lidhje me elementë të botës së krimit në të gjithë Shqipërinë, fitimet rriteshin për shkak të...

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën paralajmërimin e frikshëm: Jemi në “luftë” me Iranin ndërsa qeveria...

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i publikon fotot e Vis Martinajt

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i
x
BREAKING NEWS

Fantastike! Liberalizimi i vizave, Kosova merr lajmin e madh nga Greqia

Fantastike! Liberalizimi i vizave, Kosova merr lajmin e madh nga Greqia
x
BREAKING NEWS

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat janë kriteret për tu bërë efektiv policie

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjetër Kolës në Pukë, shoqërohet edhe një grua nga Berati, zbardhen dyshimet e policisë

Vrasja e Pjetër Kolës në Pukë, shoqërohet edhe një
x

Rajoni

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po përgatit Vuçiç bashkë me Putin për Kroacinë, paralajmërohen trazira, ja si situata mund të përshkallëzohet në konflikt të armatosur

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po

Zhvillimet e fundit përforcojnë tezën e hershme që Ballkani është fuçi ‘baruti’. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç nuk është i kënaqur vetëm duke trazuar situatën në Kosovë, por po i hedh sytë edhe drejt Kroacisë. Ky është një paralajmërim i ardhur së fundmi nga mediat kroate, ku zbërthehet plani i Vuçiç për të nxitur urrejtjen e serbëve ndaj kroatëve dhe për t’i siguruar vetes edhe disa vite të tjera në pushtet.“Vuçiç ka një tendencë të vazhdueshme për të rritur intensitetin e urrejtjes së serbëve ndaj kroatëve dhe se fjalimet e tij janë të mbushura me një notë të fortë nacionaliste”, shkruan prestigjiozja kroate.“Presidenti serb Aleksandër Vuçiç është në gjendje të hyjë në konflikte ushtarake si dorë e zgjatur e Vladimir Putinit, si dhe të manipulojë masat për të qëndruar në fron”, shton më tej po kjo media. “Aleksandër Vuçiç nuk është vetëm një kryetar shteti që e ka të vështirë të menaxhojë në momente kritike, ndaj manipulon, gënjen dhe shmang marrjen e vendimeve të vështira. Jo, ai është një njeri jashtëzakonisht i rrezikshëm me qëllime edhe më të rrezikshme që shkojnë aq larg sa për të qëndruar në fron, ai është në gjendje të inskenojë një konflikt (ushtarak) përmes një atmosfere të krijuar me kujdes për "vulnerabilitetin serb në Kroaci". Ose në Kosovë, ose në Mal të Zi, ose në Bosnje dhe Hercegovinë. E ndoshta, kush e di, përfundimisht në Gjermani, Turqi, Itali”, paralajmëron Glas Istra.“Nuk ka dyshim se pas çdo shfaqjeje nacionaliste të presidentit serb AleksandërVuçiçdhe orgjisë së tij patologjiko-verbale dhe masturbimit mbi kroatët e vrarë në vitet '90, një pjesë e të painformuarve, injorantëve dhe vetë-kritikimi i publikut intensifikon intensitetin e urrejtjes ndaj gjithçkaje që është kroate. Jemi dëshmitarë se Vuçiçdita ditës po shton ushtrinë e ndjekësve të tij në atë mënyrë tokësore, por efektive, për të cilët Kroacia e suksesshme, normale dhe e vendosur në mënyrë të drejtë, të paktën ndryshe nga Serbia, po bëhet pikë referimi zhgënjimi. “, shkruan Robert Frank, kryeredaktor i Glas Istra, në tekstin e tij autori.

Çelësi i mbijetesës së Vuçiçit në pushtet

Mediat kroate tërheqin vëmendjen për faktin se retorika e presidentit serb aludon se Kroacia është fajtore për çdo “telash” në Serbi, duke shmangur pranimin e përgjegjësisë për veprimet e veta.“Kjo është Serbia, ajo dominuese, për të cilën kroatët janë fajtorë për çdo gjë: nga çmimet e larta të rrymës, vajit, frutave dhe perimeve apo mallrave të bardha, deri te fakti shumë më i rëndë se ne i mundëm në luftën që ishin. Në të gjitha këto kontekste, Vuçiç e shtrembëron të vërtetën dhe e vendos në kodin e komunikimit të gënjeshtarit botëror, Baron Munchausen”, shkruan Glas Istra.Gjithashtu shtohet se forcimi i një narrative të tillë është çelësi i mbijetesës së Vuçiçit në pushtet dhe fitimit të votuesve.“Nëse rastësisht nuk do të ishte kështu, nëse, pra, nuk do t'i shpëtonte falsifikimeve me të cilat i ndot serbët e tij, Vuçiç do t'i humbiste rregullisht zgjedhjet, të cilat për vite të tëra, përkundrazi, i fiton lehtësisht. pikërisht për shkak të politikës hegjemoniste, dhe jo për dashamirësinë e liderit, i cili në emër të popullit që drejton, pranon krimet e vendit të tij dhe përgjegjësinë e tij në të gjitha këto. Me çdo ditë të qeverisjes së tij, proporcionale me prodhimin e krizave dhe mashtrimeve, Vuçiçe fut këtë rajon në paradhomë të një konflikti të ri”, paralajmëron Glas Istra.Gazeta e sipërpërmendur dyshon se nëse vazhdon “retorika luftarake”, Ballkani mund të bëhet një territor ku do të ndodhin sërish konflikte të drejtpërdrejta. “Të gjithë po kërkojnë vetëm interesin e tyre të ngushtë. E gjithë kjo shkon në favor të Vuçiçit. Si një dorë e zgjatur e Vladimir Putinit, ashtu si RS Milorad Dodik, pa shumë probleme. Vuçiç është në gjendje të riformësojë frazën më të rrezikshme të prodhuar nga administrata e Putinit dhe të projektojë "denazifikimin e Ukrainës" në "denazifikimin e Kroacisë", Kosovës, Malit të Zi apo Bosnje-Hercegovinës”, thuhet në artikullin e medias kroate. Ky është një tjetër këndvështrim që nxjerr në pah lojën që po luhet nga boshti serbo-rus.