BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Rajoni

Bashkimi Europian: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën dhe instalimi i shtetit ligjor, kushte kyçe për integrimin e Serbisë

Bashkimi Europian: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën dhe

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe Ambasadori i Bashkimit Europian në Serbi, Emmanuel Joffre kanë zhvilluar dje një takim, ku veç Raportit të Këshillit Europian për Serbinë, është diskutuar edhe për anëtarësimin e shtetit serb në bllok dhe rolin që luan normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën në këtë proces. Presidenti Vuçiç u shpreh i kënaqur me faktin se Raporti i Komisionit Evropian është objektiv dhe që përmes analizës së aspekteve relevante ka prezantuar progresin e Serbisë në të gjitha fushat, si dhe ka nxjerrë në pah ato segmente që kanë nevojë për punë shtesë. Presidenti serb vuri gjithashtu theksin në faktin që anëtarësimi evropian i Serbisë është një nga prioritetet e politikës së jashtme. Ai shprehu besimin se ky Raport do të përfaqësojë në masë të madhe një nxitje shtesë për vazhdimin e reformave, veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit dhe të së drejtës. Ambasadori i Bashkimit Evropian foli gjithashtu në Konventën Kombëtare për BE-në, ku tha se përparimi i Serbisë në fushën e sundimit të ligjit dhe normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën është kyç dhe se do të përcaktojë ritmin e negociatave për anëtarësimin në BE. "Serbia duhet të vazhdojë dhe të përshpejtojë dhe thellojë reformat në lidhje me pavarësinë e gjyqësorit, luftën kundër korrupsionit, lirinë e medias, ndjekjen penale të krimeve të luftës para gjykatave vendase dhe luftën kundër krimit të organizuar", tha Joffre. Ai falënderoi të gjithë aktorët e shoqërisë civile për kontributin në raport me pikëpamjet dhe vlerësimet e tyre. "Shoqëria civile duhet të luajë një rol kyç në një shoqëri demokratike dhe është e rëndësishme që temat e integrimit evropian të mbahen lart në axhendë", u shpreh ai.

Raporti

Joffre dhe Vuçiç u dakorduan se mbështetja e Bashkimit Evropian dhe institucioneve të tij është e një rëndësie të madhe në këtë proces, duke pasur parasysh këtu faktin se presidenti Vuçiç siguroi se Serbia është sinqerisht e përkushtuar ndaj perspektivës së saj evropiane. Në takim, ambasadori Joffre përsëriti se raporti ofron udhëzime për veprime të mëtejshme të nevojshme. Ambasadori i Bashkimit Europian shtoi se këto nisma kanë potencialin të përkthehen në përparim të prekshëm pasi të zbatohen, duke përmendur si shembull përfundimin e reformës kushtetuese në përputhje me rekomandimet e Komisionit të Venecias dhe reformën zgjedhore në përputhje me Zyrën e OSBE-së për Institucionet Demokratike e të drejtat e njeriut dhe masat e përcaktuara në dialogun ndërpartiak. Ai i rikonfirmoi Presidentit Vuçiç mbështetjen e plotë të Bashkimit Evropian për përpjekjet reformuese të Serbisë, duke shtuar se ai pret vazhdimin e bashkëpunimit në zgjidhjen e çështjeve të pazgjidhura dhe të pazgjidhura, duke pasur parasysh se BE-ja do të vazhdojë të monitorojë nga afër sundimin e ligjit në Serbi. progres në rrugën drejt integrimit evropian. Presidenti Vuçiç dhe ambasadori Zhofre diskutuan edhe për përmirësimin e bashkëpunimit, çështjet rajonale, marrëdhëniet ekonomike dhe projektet infrastrukturore.