BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Rajoni

BE, SHBA, Gjermania, Italia dhe Franca vënë me ‘shpatulla pas murit’: Hiq dorë nga Kosova, ose Serbinë e presin pasoja të rënda!

BE, SHBA, Gjermania, Italia dhe Franca vënë me ‘shpatulla pas

Pesë të dërguarit ndërkombëtarë për normalizimin e dialogut Kosovë-Serbi, kanë mbërritur në Beograd dhe raportohet se i kanë dhënë një ultimatum presidentit Aleksandër Vuçiç. Mediat vendase thonë se klima në Beograd është shqetësuese, për vetë përmbajtjen e ultimatumit.

Më herët, ndërkombëtarët kanë mbërritur në Qeverinë e Kosovës dhe janë pritur nga kryeministri Albin Kurti.

Sipas burimeve të “Novosti”, një gazetë kryesore e afërt me qeverinë, të dërguarit nga SHBA, BE, Italia, si dhe presidenti francez dhe kancelari gjerman mbërritën në Beograd për t’i dhënë një ultimatum presidentit serb Aleksandar Vuçiç. Ata e kanë informuar liderin serb se refuzimi për të pranuar propozimin franko-gjerman për statusin e Kosovës, do të pasohet me sanksione dhe pasoja të tjera të rënda për Serbinë.

Presidenti Vuçiç është takuar me përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Laj?ák, këshilltarët për polikë të jashtme dhe siguri të kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz dhe presidentit të Francës, Emmanuel Macron, Jens Plötner dhe Emmanuel Bonne.

Gjithashtu, në takim ka qenë dhe këshilltari diplomatik i kryeministres së Italisë, Francesco Maria Talò dhe zëvendësndihmës sekretari i Shteteve të Bashkuara për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike dhe njëherësh i dërguari i posaçëm i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Kjo vizitë e nivelit të lartë vjen në vazhdën e paralajmërimeve për arritjen e një marrëveshjeje bazë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, mbi bazën e planit të BE-së, apo të ashtuquajturin planin franko-gjerman për dialogun. Siç është deklaruar në media, një ndër pikat është që Serbia të heqë dorë nga Kosova dhe të njohë statusin e saj.