Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Beograd, Mitchell: Kosova ka të drejtë ta formojë ushtrinë

Beograd, Mitchell: Kosova ka të drejtë ta formojë ushtrinë

Postuar: 14/03/2018 - 15:30

Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euro-Azi, Wess Mitchell u kërkoi sot dy palëve (Prishtinës dhe Beogradit) të përmbushin detyrimet e tyre sipas Marrëveshjes së Brukselit.
 
Përveç kësaj, siç shkruajnë mediat serbe, Mitchell gjatë konferencës për shtyp me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se Kosova ka të drejtë të formojë ushtrinë që do të merret me sigurinë dhe se ajo nuk do të jetë një kërcënim për Serbinë dhe serbët.
 
“Kosova ka të drejtë të formojë forcën profesionale që do të merret me sigurinë dhe që do të përfshinte serbët e Kosovës dhe askush nuk ka të drejtë për të ndaluar Kosovën për të zhvilluar një strukturë të tillë”, citohet të ketë thënë Mitchell.
Mitchell ka shtuar se Shtetet e Bashkuara mbështetën këtë të drejtë të Kosovës, por gjithashtu theksuan nevojën për një ndryshim kushtetues.
 
Ai tha se kjo kërkon shumë punë dhe se Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara “shumë ngushtë me njerëzit në Prishtinë në lidhje me këtë”.
Mitchell tha se biseda me Presidentin e Serbisë ishte “i hapur dhe shumë mirë” dhe se ata diskutuan Kosovës, mbrojtjen dhe sigurinë e rajonit dhe të bashkëpunimit ekonomik. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/03/2018 - 20:11

“Këshilli Kombëtar Serb” në Mal të Zi do të nisë një nismë ndaj Qeverisë së Malit të Zi, për të kërkuar tërhrqjen e njohjes së shtetit të Kosovës.

Postuar: 18/03/2018 - 17:43

Në Bruksel të hënën do të vazhdojnë bisedimet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, njoftoi sot e Zyra për Kosovën pranë Qeverisë serbe.

Postuar: 17/03/2018 - 17:40

Të paktën 14 migrantë, përfshirë edhe fëmijë, kanë vdekur pasi anija me të cilin po udhëtonin rreth 20 persona është fundosur në Detin Egje, ka njoftuar sot policia greke.

Vuçiç: BE do duhej ta kushtëzonte Kosovën me asociacionin, për liberalizimin e vizave

Postuar: 17/03/2018 - 15:51

“Më shumë se pesë vjet u përpoqëm në çdo mënyrë që të arrijmë një mirëkuptim dhe ta zgjidhim nyjën e Kosovës”, tha kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiç.
Thaçi e Vuçiç më 23 mars marrëveshje për energjinë dhe Asociacionin

Postuar: 17/03/2018 - 15:47

Udhëheqësit e Kosovë dhe të Serbisë prite të takohen në fund të javës së ardhshme në Bruksel në përpjekje për të arritur marrëveshje për energjinë, asociacionin, lirinë e lëvi
Plumb në zarf për Kotzias, alarmohet qeveria greke

Postuar: 17/03/2018 - 15:46

Gazeta greke “Ta nea” tha sot se pak para vizitës në Shkup të Ministrit të Jashtëm grek Nikos Kotzias, ai përsëri ka marrë një letër kërcënuese me plumb për shkak

Postuar: 17/03/2018 - 10:17

Një tjetër mesazh kërcënues është dërguar në shtëpinë e ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzias. Këtë herë në adresë të tij, është dërguar një zarf me një plumb.