BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Rajoni

Beogradi e quajti llum nga fundi i kovës, kush është opozitari serb Nenad Rashiç i emëruar ministër në qeverinë e Kosovës që po tërbon Vuçiçin, ja lidhjet e tij me Kurtin dhe Thaçin

Beogradi e quajti llum nga fundi i kovës, kush është opozitari

Kryetari i Partisë Demokratike Progresive, Nenad Rashiç, është emëruar dje Ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës. Kjo lëvizje ka tërbuar presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç. Media serbe “Danas” i ka kushtuar një shkrim Rashiç. Ai fitoi një “epitet të ri”, përveç atij të vjetër të të qenit "serb i Kurtit" me të cilin është emëruar prej vitesh nga njerëz të Lista Serbe. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, personalisht ka vlerësuar se Rashiç është llumi më i keq serb, nga fundi i kovës dhe se nuk ka serb më të keq se ai. Ndryshe nga Vuçiç, përfaqësuesit ndërkombëtarë e përshkruajnë Rashiçin si një serb autentik nga Kosova, me sjellje të denjë dhe mirëpresin pikëpamjet e tij të moderuara dhe orientimin drejt një kompromisi të vërtetë. Vetë Rashiç e arsyetoi pragmatizmin dhe gatishmërinë e tij për kompromis më shumë se një herë me nevojën e serbëve, në jug të Ibrit, për të qenë pjesë e institucioneve për shkak të situatës së tyre specifike. Dhe për këtë, thotë ai, është gjithmonë i gatshëm të ndërtojë ura komunikimi, qoftë edhe me SL, të cilën dikur e quante përbindësh. Në një intervistë ai ka thënë se i është ofruar edhe nënkryetar i SL. Në atë periudhë ai kritikoi politikanët shqiptarë për moszbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, ndërsa disa vite më parë shprehu mendimin se marrëveshja ishte e keqe për serbët në Kosovë. Në kohën e bashkëpunimit me SL, ai pohoi se serbët "thjesht nuk kanë shtet tjetër, as autoritet më të lartë se Beogradi".

Si hyri Rashiç në politikë?

Rashiç hyri në politikë në vitin 2006 kur u bë një nga themeluesit e Partisë së Pavarur Liberale, anëtarët e së cilës quheshin edhe atëherë serbët e Thaçit. “Serbët deri atëherë ishin në rrëmujë, shumica e tyre u detyruan të largoheshin me dhunë nga Kosova. Ne ishim një grup intelektualësh që mendonin se ishte e nevojshme të organizoheshim, kështu që themeluam një festë në një tavolinë bari që donte të merrej me politikën lokale”, shpjegoi Rashiç. Në vitin 2007, ai u bë ministër i Punës në qeverinë e Hashim Thaçit dhe qëndroi në atë detyrë deri në fund të vitit 2014, ndonëse u largua nga SLS dhe themeloi Partinë e tij Demokratike Progresive. Në fushatën për zgjedhjet e vitit 2019, lista e Rashiçit ishte e para ndër listat serbe që regjistroi video politike në gjuhën shqipe, por kjo nuk u solli atyre asnjë mandat. Kur Kurti u bë kryeministër për herë të parë, Rashiç u emërua këshilltar i kryeministrit dhe drejtor i Zyrës për Komunitete në prill 2020, ku qëndroi për disa ditë. Ai duhej të jepte dorëheqje pasi Prokuroria Speciale ngriti aktakuzë kundër tij për privatizimin e Rrjetit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike të Kosovës në vitin 2013. Ai ka lindur në vitin 1973 në Dobrotin, afër Lipjanit dhe ka një diplomë në ekonomi. Ka punuar si shitës në fabrikën e shisheve të Coca-Cola në Lipjan dhe flet rrjedhshëm gjuhën shqipe.

Çfarë ka ndodhur?

Ky zhvillim përbën një trajektore e re, me zanafillë te përplasja për targat, e cila kulmoi me një dorëheqje masive të serbëve nga praktikisht të gjitha institucionet e Kosovës, përfshi policinë, gjyqësorin, komunat dhe vetë parlamentin. Në legjislativ, serbët e Kosovës përfaqësoheshin nga Lista Serbe, e cila kishte fituar 10 mandatet e rezervuara për këtë komunitet. Bashkë me dorëheqjen si deputet i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, kryetari i kësaj partie, Goran Rakiç, u dorëhoq automatikisht edhe nga posti i Ministrit për Kthim dhe Komunitete. Në vend të tij, Kurti emëroi Nenad Rashiç, i cili nuk ka vota të mjaftueshme për të marrë një mandat në parlament, dhe që në fjalët e Vuçiçit, është njeriu “që fitoi më pak se 1 për qind” në zgjedhje. Lista Serbe e denoncoi këtë emërim, duke thënë se Kurti kishte shkelur Kushtetutën e Kosovës. Ata pretendojnë se “Albin Kurti ka shkelur nenin 96, paragrafin 5 të Kushtetutës për emërimin e një ministri nga radhët e popullit serb, i cili nuk është deputet, duhet të jetë pëlqimi i shumicës së deputetëve serbë në Kuvend”.