BREAKING NEWS

Euro dhe Dollari prekin 'fundin', zbuloni se çfarë po ndodh me monedhat e huaja sot

Euro dhe Dollari prekin 'fundin', zbuloni se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x

Rajoni

Bllokimi i naftës ruse, Bërnabiç: Do ta shohin kush është Vuçiç, Kroacia bëri veprim armiqësor të hapur ndaj Serbisë

Bllokimi i naftës ruse, Bërnabiç: Do ta shohin kush

E përditshmja beogradase “Novosti” e afërt me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, thotë se “ka mësuar” se me insistimin e kryeministrit kroat, Andrej Plenkoviç, Serbisë do t’i pamundësohet importimi i naftës ruse. Në Serbi ky vendim i BE ka shkaktuar reagime të ashpra.. Ky tabloid, thotë se “pritet përgjigje e ashpër nga Vuçiç”. Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç, ka “konfirmuar” raportimet e këtij tabloidi, duke thënë se Kroacia ndërmori “veprim të hapur armiqësie” ndaj Serbisë. “Ky vendim ndryshoi gjithçka. Deri dje, mendoja se Vuçiç do të shkonte në Pragë nën presion dhe zjarr, dhe sot, pas këtij vendimi të tuprshëm insistues të Kroacisë, Vuçiç do të përgjigjet vrullshëm, do të shohin se kush është Vuçiç dhe sa i fortë dhe i vendosur është, ai do t’ua tregoj turpin”, ka thënë Ana Bërnabiç. “Nuk mendoj se e kanë parë një Vuçiç të tillë deri më tani”, ka theksuar ajo. “E përdorin për shantazh politik dhe hakmarrje. Ata përdorin energjinë për luftë politike dhe hakmarrje. Kroacia dhe BE-ja e lejuan. Ata po përdorin energjinë për qëllime politike”, tha Brnabiç dhe shtoi se mezi pret që BE-ja ta shpjegojë. Ajo ka vlerësuar se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në takimin e Bashkimit Politik Evropian në Pragë, ka argumente shumë të mira për të paraqitur “të gjithë turpin, turpin dhe hipokrizinë e tyre”. Sipas mendimit të saj, Kroacia kërkoi sanksionet, “dhe është krenare për këtë”, sepse “Serbia po kërkon të ndëshkojë ata që janë përgjegjës për krimin pranë Bosanski Petrovac në gusht 1995, kur avionët kroatë vranë civilë, duke përfshirë fëmijë”.

Më të lexuarat