Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Borisov-Cipras: Ballkanin ta shndërrojmë në rajon të prosperitetit

Postuar: 22/05/2019 - 18:44

Vizioni ynë, i imi dhe Bojkos është shndërrimi gradual i Ballkanit nga rajon i jostabilitetit, konflikteve, luftërave, ndasive, mbizotërimit të nacionalizmit, në rajon të prosperitetit dhe bashkëpunimit në dobi të popujve tanë.
 
Kështu tha sot kryeministri grek, Aleksis Cipras në fjalimin e tij në fshatin Kirkovë, tw Bullgarisë, gjatë fillimit të ndërtimit të interkoneksionit për gaz natyror midis dy vendeve (IGB), në të cilën mori pjesë dhee homologu i tij bullgar, Bojko Borisov.
 
“Greqia dhe Bullgaria, dy vende me histori të gjatë të rivalitetit në të kaluarën, arritëm të kthejmë një faqe tjetër. Ndërtuam marrëdhënie partnere të thellë dhe shumëanësh dhe jam i bindur se mund të luajmë rol kyç në zbatimin e këtij vizioni të përbashkët për Ballkanin dhe rajonin. Pasi kjo është rruga e vetme për të ardhmen e popujve tanë”, tha kryeministri grek.
 
Lidhur me politikën energjetike, Cipras tha se me IGB, Greqia dhe Bullgaria bëhen shtyllat kryesore të strategjisë energjetike të BE.
 
Kryeministri grek tha se një pjesë e madhe e gazit në IGB, do të vijë nga gazsjellësi TAP.
 
Interkonektuesi IGB do të jetë me gjatësi prej 182 kilometrash dhe do t’i lidh sistemin kombëtar grek për përçimin e gazit në rajonin Komotini me sistemin nacional bullgar për gaz, ndërsa ndërtimi është në bazë të memorandumit të nënshkruar për mirëkuptim midis Greqisë dhe Bullgarisë nga viti 2009.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/06/2019 - 15:03

Delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje në Turqi, ka zhvilluar mbrëmë një takim katërorësh me përfaqësues të dhjetëra shoqatave dhe organizatave të ndryshme shqiptare në Stamboll.
 

Postuar: 20/06/2019 - 14:49

Dje kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vendosur të largojë nga të gjit

Postuar: 20/06/2019 - 12:52

Vendimi i djeshëm i Kadri Veselit për të larguar nga pozitat partiake dhe institucionale të gjith

Postuar: 19/06/2019 - 15:29

Instituti për Hulumtime Politike (IPIS) ka realizuar një anketë të mendimit publik për një peri

Postuar: 19/06/2019 - 15:17

Bullgaria nuk do të bëjë kompromis kur bëhet fjalë për heroin anti-otoman Goce Dellçev.

Postuar: 19/06/2019 - 15:03

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me shqetësim i ka lexuar konkluzionet zhgënjyese të Këshill

Postuar: 19/06/2019 - 15:00

Ambasadori i BE në Maqedoninë e Veriut sot tha se duhet “ti përveshim duart, të vazhdojmë