Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bosnje-Herzegovinë, Dodik: Kosova nuk ishte asnjëherë pjesë e Serbisë, Veriu po

Bosnje-Herzegovinë, Dodik: Kosova nuk ishte asnjëherë pjesë e Serbisë, Veriu po

Postuar: 20/11/2017 - 16:43

Presidenti i Republikës Serbe të Bosnjes, Milorad Dodik, ka thënë sot se referendumi i pavarësisë aktualisht nuk është një çështje institucionale. 
 
Për sa i takon njohjes së pavarësisë së Kosovës, Dodik gjatë një interviste për DW ka thënë se nuk është kundër saj, transmeton Lajmi.net.
 
“Unë nuk jam kundër pavarësisë së Kosovës unë jam për dialog midis Beogradit dhe Prishtinës. Nëse Beogradi vendos ta njohë unë nuk kam asgjë kundër”, ka thënë Dodik.
 
Ai ka theksuar se Republika Serbe është e ngarkuar nga fakti se Serbia ka mbetur në politikën e ruajtjes së integritetit territorial.
Gjatë intervistës, Dodik ka shpalosur një hartë në të cilën shihet se RS dhe Serbia janë të bashkuara, ndërsa Kosova është e ndarë. Mirëpo, sipas kësaj harte veriu i Mitrovicës i takon Serbisë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Bullgaria kërkon linjën direkte gazi natyror nga Rusia

Postuar: 21/05/2018 - 17:07

Mes debatit evropian të sigurisë së energjisë dhe diversifikimit të burimeve, Bulgaria ka propozuar sot ndërtimin e një linje direkte gaze nga Rusia.
 
Serbia, Azerbaixhani nënshkruajnë planin e partneritetit strategjik

Postuar: 21/05/2018 - 15:58

Presidenti serb Aleksandar Vucic u takua sot në kryeqytetin azer Baku, më homologun e tij Ilham Aliyev, në një pritje me nderime ushtarake, që u ndoq nga takimi plenar mes dy
Media ruse: SHBA mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse nuk e pranon Kosovën

Postuar: 21/05/2018 - 15:27

“SHBA-të mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse Beogradi nuk e pranon planin e Perëndimit për Kosovën.
Vulin: Nëse për BE ka rëndësi veç Kosova, është koha të ndërrojmë politikën e jashtme

Postuar: 21/05/2018 - 15:25

Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin tha sot se nëse për BE-në është e rëndësishme vetëm raporti ndaj problemit të Kosovës dhe nëse përcakton kushtet që ajo e di se nuk do t
Kukan kundër Macron për zgjerimin e BE me Ballkanin Perëndimor

Postuar: 21/05/2018 - 15:16

Eurodeputeti Eduard Kukan ka deklaruar për “Veçernje Novosti” se pa Ballkanin Perëndimor Evropa nuk është e plotë.
Kurti: Dialogu me Serbinë pa Thaçin e Tahirin, po dështon vendin

Postuar: 21/05/2018 - 15:13

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha sot në një konferencë për media se së fundi është paralajmëruar finalja e madhe e dialogut, po mbase do të jetë edhe një çerekf
Haradinaj: Në qershor marrim vlerësimin për vizat, besoj pozitiv

Postuar: 21/05/2018 - 15:12

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj tha sot pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës se në qershor do ta kenë vlerësimin e institucioneve të Bashkimit Evropian për vizat, ndër