Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Brnabiç: Gjermania nuk ka propozim konkret e as “vija të kuqe” për Kosovën

Postuar: 19/09/2019 - 15:21

Gjermania nuk ka propozime konkrete për zgjidhjen e problemit me Kosovën dhe nuk ka gjithashtu as “vija të kuqe”.
Kështu shkruanin sot mediat serbe të ketë thënë kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, pasi u përgjigj pyetjeve me kancelaren gjermane Angela Merkel.
 
Ajo theksoi se ajo kishte diskutuar me kancelaren Merkel për rëndësinë e normalizimit afatgjatë të marrëdhënieve Beograd-Prishtinë.
 
Normalizimi i marrëdhënieve është i rëndësishëm sepse, siç ka thënë ajo, konflikti i ngrirë nënkupton paqëndrueshmëri.
 
E pyetur nëse kishte “shpresë” që Gjermania të “zbuste” pozicionin e saj kur të vinte në një zgjidhje kompromisi që mund të shkonte drejt ndryshimit të kufijve, Brnabiç ka thënë se ajo nuk ka thënë se nuk ka shpresë, duke shtuar se jo është optimiste për nga natyra, dhe se ajo beson se gjithmonë ka shpresë.
 
“Për sa kohë që kemi biseda të mira, gjithnjë ekziston shpresa për të gjetur një pozicion të përbashkët dhe të biem dakord se si mund të duket një zgjidhje kompromisi”, citohet të ketë thënë Brnabiç.
 
Ndërsa në lidhje me spekulimet në mediat serbe se ekzistonte një “ofertë” e caktuar nga Gjermania që Serbia të njohë Kosovën dhe si kthim të marrë një investim të madh, Brnabiç ka thënë se ato janë të pasakta.
 
“Nuk ka absolutisht asnjë të vërtetë në këtë. Kompanitë gjermane nuk varen nga shteti gjerman. As dikush nuk është aq ndikues dhe i besueshëm siç është Angela Merkel nuk mund të ndikojë në atë se ku të investojnë kompanitë gjermane”, tha Brnabiç. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 08:55

Ende janë të paqarta rrethanat se si ndërroi jetë 24-vjeçari nga komuna e Lipjanit, Shqipdon Aliu. Mësohet se para se të vdiste ai kishte regjistruar një video në telefonin e tij, por ende nuk dihet përmbajtja e saj.

Postuar: 23/10/2019 - 07:34

Kreu i lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti, i cili mori shumicën e votave në zgjedhjet e parakohsh

Postuar: 23/10/2019 - 07:31

Presidenti Aleksandar Vuçiç pothuajse e ka përjashtuar dje mundësinë që Serbia ta njohë Kosovën p

Postuar: 22/10/2019 - 20:23

"Ajo që bëri Bashkimi Evropian është e padrejtë dhe shpresoj që së shpejti të kuptojë se ka

Postuar: 22/10/2019 - 18:56

Në një vendvotim në komunën e Dragashit ku koalicioni AAK-PSD kishte marrë 10 vota, kandidati p

Postuar: 22/10/2019 - 15:26

“Kur avionët e NATO-s bombarduan forcat serbe 20 vjet më parë për t’i dëbuar ata ng

Postuar: 22/10/2019 - 15:02

“E paarsyeshme është ajo që e bëri Bashkimi Evropian dhe shpresoj se së shpejti do ta kup