BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Rajoni

Brukseli trondit Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën, ose do të përballet me sanksione të fuqishme, ja versioni i planit të Ischinger për modelin “dy Gjermanive”

Brukseli trondit Vuçiçin, duhet të zgjedhë të

Serbia ndodhet në një pozicion shumë të vështirë. Duhet të zgjedhë të njohë Kosovën, ose do të përballet me sanksione të fuqishme. Presioni perëndimor “rrezikon seriozisht ekonominë serbe”. Sipas këtij skenari tmerri, Brukseli mund të pezullojë dhënien e ndihmës financiare, e cila do të ishte fundi i investimeve të ardhshme dhe të mëparshme. Dhe mund të jetë shumë më keq: fundi i udhëtimit pa viza në BE, i cili është i mundur që nga viti 2009, dhe mund të ketë një pezullim të asistencës së madhe para anëtarësimit të BE-së nga fondet IPA, si dhe heqjen të statusit kandidat. Nga ana tjetër Vuçiç nuk tërhiqet. Për Serbinë pranimi i Kosovës në OKB është i papranueshëm. Kështu u shpreh presidenti serb në një prononcim ditën e djeshme në TV privat Pink nga Nju Jorku, ku ndodhej për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Vuçiç ka shtuar se ka refuzuar një dokument me propozimin për zgjidhjen e çështjes së Kosovës që ia ka treguar i dërguari i BE-së, Miroslav Lajçak. Në këtë dokument, raportojnë mediat, ndër të tjera flitet për pranim të shpejtë të Prishtinës në OKB, me njohjen e Kosovës nga Serbia brenda një periudhe dhjetëvjeçare. Vuçiç ka theksuar se pozicioni i Serbisë është i vështirë, por ka shtuar se në asnjë rrethanë vendi i tij nuk do të dorëzohet. “Duhet të kuptoni se janë 5 vende kundër nesh sa i takon Kosovës. Nuk mund të arrijmë shumë këtu, por do të luftojmë”. Ai është shprehur se në këtë situatë nevojitet shpirt luftarak dhe që Beogradi të jetë i qartë sa i takon pozicionit të tij, se nuk do të pranojë asnjë zgjidhje të imponuar. “Në këto kushte, do të jetë e vështirë t’i mbijetojmë shtatorit dhe tetorit”, ka shtuar Vuçiç në intervistën e dhënë. “Disa nga idetë që kanë shkruar, kam dëgjuar për ato ide. Unë kam mjaft përvojë për të ditur se nuk duhet ta marr atë letër”, tha Vuçiç.

Vuçiç refuzon letrat nga ndërkombëtarët për Kosovën

Gjithashtu Vuçiç, tha se Miroslav Lajçak dhe këshilltarët e Emmanuel Macron dhe Olaf Solac, gjatë vizitës së tyre të fundit në Beograd, i sollën Beogradit disa letra të cilat ai refuzoi t'i merrte, duke iu përgjigjur një pyetjeje për projekt-marrëveshjen ndërmjet Beogradit dhe Beogradit. “E lexova atë gazetë. Duke ditur se çfarë do të ndodhte, nuk pranova ta prisja. Nuk mund të them se mbaja mend katër faqe pas pesëmbëdhjetë minutash leximi. Është e qartë se publikimi nuk ka ardhur nga pala serbe. Se a është publikuar nga shqiptarët apo dikush tjetër, sepse i shkon për shtat të përdor mediat, nuk më intereson. “Pavarësisht nëse është plotësisht e vërtetë apo jo, nuk mund të mbaj mend çdo detaj, por e di se cilat ishin idetë e dikujt”, tha Vuçiç për Pink TV nga Nju Jorku. Ai thotë se kur ka folur për arkitekturën e re, nuk i ka gënjyer njerëzit në Serbi.

Një version i planit të Ischinger për modelin "dy Gjermani".

Diplomati gjerman Wolfgang Ischinger tha se modeli i "dy Gjermanive" që ai propozoi në vitin 2007 si zgjidhje për Kosovën dhe Serbinë ende mund të mundësojë kalimin në drejtimin e duhur. Sipas atij plani, Serbia nuk do ta njihte zyrtarisht pavarësinë e Kosovës në dhjetë vitet e ardhshme, por duhet ta pranojë Kosovën si realitet juridik dhe politik. “Në fund të vitit 2007, ne, Trojka e Kosovës, pothuajse ia dolëm me modelin "dy Gjermani" që propozova unë. Ai ende mund të sigurojë një urë për një zgjidhje në drejtimin e duhur”, theksoi Ischinger. Mirëpo, modeli i dy Gjermanive në terren kishte dy detaje shumë të rëndësishme që janë thelbësisht të ndryshme nga qëndrimet e Beogradit dhe Prishtinës - bëhej fjalë për të njëjtët njerëz, gjë që nuk është rasti këtu dhe kishte një ide për bashkim - ndërsa në rastin e Kosovës kemi proces diametralisht të kundërt. Emëruesi i përbashkët është e ardhmja evropiane dhe fakti se kur jeta është shumë më e mirë si në Beograd ashtu edhe në Prishtinë sesa tani, nuk do të jetë më aq e rëndësishme se kush është Kosova e kush është Serbia.

Më të lexuarat