BREAKING NEWS

Bilanci ditor/ Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të reja me COVID-19 u identifikuan në vendin tonë në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Bilanci ditor/ Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të
x

Rajoni

Caktohet data e zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoninë e Veriut, Zaev del me deklaratë: Kishte reagime nga opozita, prandaj...

Caktohet data e zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoninë e Veriut,

Kryeministri në largim i Maqedonisë, Zoran Zaev ka folur pas takimit të liderëve ku tha se data e zgjedhjeve të parakohshme u vendos në dakordësi të plotë. Ai zbulon se propozimi i partisë së drejtuar prej tij, LSDM -së ishte muaji dhjetor, por më pas u caktua 12 prilli.

“Propozimi jonë ishte që 22 ose 29 dhjetor të shkojmë në zgjedhje sepse në atë mënyrë në atë periudhë mund ta realizojmë procesin zgjedhor dhe më pas të presim edhe ratifikimin e protokollit nga  Spanjë dhe ne të kemi parlament funksional. Kishte reagime nga opozita se nuk mund të ketë 100 qeveri teknike, andaj pastaj u shqyrtua, marsi, prilli, e kështu me radhë dhe me konsensus u vendos që 12 prilli të jetë data kur do të mbahen zgjedhjet”, tha Zaev.