Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Caktohet data e zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoninë e Veriut, zbulohet se kush do jetë kryeministër teknik (Emri)

Postuar: 21/10/2019 - 08:18

Maqedonia e Veriut ka shkuar drejt zgjedhjeve të parakohshme. 100 ditë para zgjedhjeve do të formohet qeveria teknike, apo siç njihet ndryshe në opinion “Qeveria e Përzhinos”.Kryeministër teknik do të jetë ministri aktual i punëve të brendshme, Oliver Sopasovski.

Sopasovski në krye të qeverisë teknike ende nuk është konfirmuar nga organet partiake e as nga partnerët e koalicionit qeverisës. Vendimi unanim për të shkuar në zgjedhje të parakohshme u mor gjatë takimit të djeshëm mes liderëve, të thirrur nga presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. Partitë opozitare prej një kohe të gjatë kërkonin zgjedhje të parakohshme.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 12:15

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka dalë nga spitali, ku ishte shtruar për shkak të problemeve në zemër, raportoi transmetuesi publik serb, RTS.

Postuar: 18/11/2019 - 10:24

Kreu i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferri, ka marrë pjesë në konferencën ndërkombët

Postuar: 18/11/2019 - 10:20

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i pranishëm në konferencën ndërkombëtare &ldquo

Postuar: 18/11/2019 - 08:02

Politikani i vetëm serb që e njeh pavarësinë e Kosovës dhe që vazhdon ta mbështesë atë, Çedomir

Postuar: 17/11/2019 - 12:30

Kryeministri në ikje i Kosovës Ramush Haradinaj ka përkujtuar vëllain e tij në ditën e lindjes du

Postuar: 16/11/2019 - 14:56

Dy njohësit e rrethanave në Ballkan, Wolfgang Petrich dhe Edward Joseph, kanë folur për vazhdimin

Postuar: 16/11/2019 - 14:43

Ish-kryeparlamentari i Nismës, Jakup Krasniqi e ka këshilluar Lëvizjen Vetëvendosje të pranojë