Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Cipras: Evropa duhet ta kuptojë gabimin me Maqedoninë e Veriut

Postuar: 14/11/2019 - 14:46

Dua të besoj se Evropa shumë shpejt do ta kuptojë gabimin që e ka bërë me Maqedoninë e Veriut dhe dua të besoj se shumë shpejtë do të ndryshohet vendimi, sepse ky vendim nuk është i përhershëm. Kështu tha sot lideri i Siryzës, ish-kryeministër i Greqisë, Aleksis Cipras në një intervistë për televizionin lokal “Flesh” nga qyteti grek Kozani.
 
Lidhur me zhvillimet e fundit dhe mosdhënien e datës nga BE dhe si kjo do të ndikonte në Marrëveshjen e Prespës, Ciprasi thekson se vlerësimi i tij është se “marrëveshja nuk është në rrezik, ndërsa nëse diçka është në rrezik ai është stabiliteti politik në vendin fqinj” dhe shfaq shpresën se Evropa së shpejti do ta kuptojë gabimin dhe do ta ndryshojë vendimin.
 
“Për mendimin tim ky vendim ishte i gabuar dhe historikisht i pasaktë, megjithatë, unë ende kam shpresë se ky vendim do të ndryshojë dhe Qeveria greke duhet të kishte rol kryesor që të ndryshojë ky vendim, por rolin e luajnë qeveritë e tjera, italiane dhe të tjera. Në çdo rast, nuk shqetësohem për stabilitetin e kësaj marrëveshje. Gjithsesi ndoshta Mitsotakisi është i shqetësuar, sepse nëse vjen Mickovski me të cilin kanë mendim të njëjtë ai do të vrapojë ta lus që të mos e kontestojë marrëveshjen, marrëveshje që ai vetë e karakterizoi si të dëmshme”, tha Cipras.
 
Lideri i Syrizës thotë se marrëveshja nuk po kontestohet, ndërsa ndoshta do të kontestohej “nëse në të ardhmen, në vendin fqinj fitojnë nacionalistët dhe në pushtet vijnë ato që kanë mendim të njëjtë me këto të Greqisë të cilët argumentuan kundër marrëveshjes”.
 
Paralelisht, ai e kritikoi qeverinë aktuale greke për qëndrimet e saj në lidhje me Marrëveshjen e Prespës, duke thënë se bëhet fjalë për “hipokrizinë më të madhe politike gjatë viteve të fundit”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 09:06

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski tha se Maqedonia e Veriut do të mund të bëhet anëtare e plotfuqishme e Aleancës veri atlantike në tre muajt e parë të vitit 2020.

Postuar: 12/12/2019 - 07:18

Ambasadorja e re e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel ka ftohur ashpër dje shpresat e popul

Postuar: 11/12/2019 - 19:58

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se javën e ardhshme LSDM do të vendos se kush prej 3 janar

Postuar: 11/12/2019 - 19:56

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka paralajmëruar fillimin e bisedimeve me të gj

Postuar: 11/12/2019 - 19:52

Mundësia procedurale për inicimin e ndryshimeve në ligjin për përdorimin e gjuhëve ekziston por

Postuar: 11/12/2019 - 18:29

Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel në një intervistë Express, ka folur për çë

Postuar: 11/12/2019 - 18:29

Pa një marrëveshje ka përfunduar takimi i sotem dy liderëve, atij të LDK dhe VV për koalicionin