Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Daçiç: ‘Shqipëria e Madhe’ po na vjen deri në Nish

Postuar: 20/04/2017 - 22:49

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, thotë se BE-ja, SHBA dhe Britania e Madhe do të jenë përgjegjëset kryesore për pasojat nëse nuk reagojnë ndaj deklaratave të politikanëve shqiptarë.

Ai këtë e ka thënë pas deklaratave të fundit të kryeministrit shqiptar Edi Rama, presidentit kosovar Hashim Thaçi dhe kryetarit të Bujanocit Jonuz Musliu për bashkimin e Shqipërisë, Kosovës dhe tri komunave shqiptare në jug të Serbisë.

Duke reaguar në fjalët e kryetarit të komunës së Bujanocit, Jonuz Musliu se bashkimi i Shqipërisë dhe Kosovës “është i pakuptimtë pa Luginën e Preshevës”, Daçiq ka thënë se politikanët shqiptarë po bëhen “kërcënimi kryesor i paqes dhe stabilitetit në Ballkan dhe Evropë”, transmeton lajmi.net.

“Deklaratat e koordinuara të Ramës, Thaçit dhe Musliut tregojnë se Shqipëria e Madhe është qëllim i të gjithë shqiptarëve. Sot, Musliu me këtë i është afruar edhe Nishit, nesër edhe Shkupit, Ulqinit, Epirit. A do të flasin për këtë BE-ja, SHBA dhe Britania e Madhe? Nëse nuk e bëjnë edhe kësaj here, kur Shqipëria e Madhe ka arritur deri te Nishi, do të jenë përgjegjës të drejtpërdrejt për pasojat”, ka thënë Daçiq.

Ai tutje ka kërcënuar duke thënë se “shqiptarët duhet mirë t’i masin fjalët e tyre dhe t’i zgjedhin ato, sepse më në skenën ndërkombëtare nuk janë mbrojtësit e tyre të cilët kanë bombarduar Serbinë që t’ia marrin Kosovën”.

“Kjo më kurrë nuk do të përsëritet. Serbia askënd nuk po e provokon, por askujt nuk i frikësohet. Për fat të mirë, e gjithë kjo është vetëm një ëndërr e bukur”, ka thënë Daçiç.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2017 - 20:25

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa kishte paralajmëruar se gjatë vizitës në Bruksel do të kërkojë të ndodhë liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës dhe më pas në një afat prej dy vjetësh, Kosova të përmbush kërkesën e Komisionin Evropian për ratifikimin e marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare m

Postuar: 25/04/2017 - 13:31

Kreu i AAK-së pritet të dalë të enjten para gjykatës në Colmar, e ku do të vendoset lirimi apo ekstradimi i tij në Serbi. 

Postuar: 25/04/2017 - 09:55

Pas dronit me flamurin e Shqipërisë Etnike" gjatë ndeshjes së futbollit në stadiumin e Shkupit, kanë reaguar mediat serbe duke shkruajtur se, "Në një ndeshje

Postuar: 24/04/2017 - 22:23

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i është kundërpërgjigjur komisionerit Johanes Hahn, duke theksuar se deklaratat e tij tregojnë se BE-ja ka mungesë lidershipi dhe vizioni për

Postuar: 24/04/2017 - 14:40

President i Shqipërisë, Bujar Nishani i ka dekretuar sot ish-kryeministrit të Kosovës dhe liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovë, Ramush Haradinaj dhe bashkëshortes së&nbsp

Postuar: 23/04/2017 - 22:08

 Zgjedhjet e parakohshme duket se nuk janë më të largëta për Kosovën.

Postuar: 23/04/2017 - 09:48

Ramush Haradinaj vazhdon të mbahet në Fracë për shqyrtimin e akuzave të reja të ngritura nga Serbia.