Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Daçiç: Gënjeheni nëse mendoni se Presheva e Bujanovci janë Kosovë

Daçiç: Gënjeheni nëse mendoni se Presheva e Bujanovci janë Kosovë

Postuar: 16/04/2018 - 15:33

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka komentuar deklaratat e krerëve shtetërorë të Kosovës në të cilat ata, sipas tij, po i referohen Preshevës dhe Bujanovcit si ‘Kosovë Lindore’. 
 
“Kjo nuk është hera e parë që ata bëjnë deklarata të tilla, nuk është asgjë e re. Kur ishte Isa Mustafa kryeministër i Kosovës, gjatë një takimi me kryetarët e Preshevës dhe Bujanovcit, ata i’u referuan atyre, si përfaqësues nga Kosova Lindore, dhe për këtë kam reaguar dhe shqetësimin tim e kam dërguar edhe në Komisionin Evropian”, deklaroi Daçiç.
 
Madje sipas tij, këto janë qëllimet e udhëheqësve shtetërorë të Kosovës që nga mbajtja e Lidhjes së Prizrenit.
 
“Deklaratat për thyerjen e kufirit mes shqiptarëve në Koshare nuk ishin të rastësishme. Deklaratat e krerëve shtetërorë për ardhjen deri në Nish, si dhe deklaratat e Edi Ramës për formimin e ‘Shqipërisë së Madhe’, të gjitha këto janë qëllime të tyre që nga Lidhja e Prizrenit’’, tha ai.
 
Daçiç u ankua edhe për mungesën e reagimit të shteteve të perëndimit për këto deklarata.
 
“Kur Thaçi bën deklarata të tilla dhe kërcënon me armë, ne të gjithë duhet ta dimë që ata që kanë këto armë duhet edhe të përgjigjen. Por, Serbia nuk do të veprojë në atë mënyrë që ta tensionojë situatën, ne do të veprojmë në atë mënyrë që situata të qetësohet”, përfundoi Daçiç.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Mes trazirave në kabinet, Tsipras vlerëson votën për emrin e Maqedonisë

Postuar: 20/10/2018 - 17:11

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka mirëpritur sot aprovimin e parlamentit të Maqedonisë të marrëveshjes së emrit me Greqinë, si një hap madhor në shuarjen e mosmarrveshjeve të vjetra mes vendeve.

Postuar: 20/10/2018 - 17:07

 Me falënderime, buzëqeshje dhe me plot emocione u shoqërua sot ceremonia e dorëzimit të Min

BE, NATO nxisin ndryshim të shpejtë të emrit të Maqedonisë pas votës

Postuar: 20/10/2018 - 16:54

Bashkimi Evropian dhe NATO i bënë sot thirrje Maqedonisë të kompletojë me shpejtësi hapat e ndr
Palmer: "Konflikti i ngrirë" Kosovë - Serbi, paraqet rrezik

Postuar: 20/10/2018 - 16:40

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer, u bëri thirrje Prishtinës dhe Be
Ministri turk Çavuşoğlu takohet me Haradinajn dhe Veselin

Postuar: 20/10/2018 - 16:38

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim ministrin e Punëve të Jashtme të T
Kroatët protestojnë kundër ngritjes së moshës së pensionit

Postuar: 20/10/2018 - 15:41

Disa mijëra njerëz protestuan sot në kryeqytetin kroat Zagreb kundër planeve të qeverisë për ng
Gazetarja shqiptare vë në siklet Vuçiç: Nuk po ju ofendoj se je femër

Postuar: 20/10/2018 - 15:18

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçic është vënë në siklet në Beograd teksa eshte pyetur se çf