Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Daçiç me Tilleson: I kërkova Amerikës një kombinim për Kosovën

Daçiç me Tilleson: I kërkova Amerikës një kombinim për Kosovën

Postuar: 07/12/2017 - 21:48

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, tha sot se ka këshilluar sekretarin amerikan të shtetit, Rex Tillerson, se cilët drejtues të Shteteve të Bashkuara duhet të marrin mbi supe ndryshimet në politikën e jashtme të SHBA.
 
“I tërhoqa vëmendjen rreth asaj se ndryshimet në politikën amerikane duhet t'i bëjnë vetëm presidenti, zëvendës-presidenti dhe ministri i Jashtëm, duke marrë parasysh që përfaqësuesit e stabilimentit të vjetër nuk mund ta bëjnë këtë, sepse e mbrojnë politikën e tyre të viteve 1990”, ka thënë Daçiç, për bisedën e shkurtër me Tillersonin në mbledhjen e këshillit të ministrave të OSBE në Vjenë.
 
Ai ka thënë se i ka kërkuar Tillerson të gjendet “një kombinim fitues në të cilin do të gjendeshin interesa të përbashkëta, në mënyrë që të arrihet zgjidhja afatgjatë për disa probleme të rajonit, siç është Kosova”.
 
Daçiç i tha Tillerson se është e nevojshme të arrihen marrëveshje strategjike, dhe se Serbia është e gatshme të bisedojë më administratën e re amerikane, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme të Serbisë

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Kroacia përballet me mot të keq

Postuar: 23/02/2018 - 15:43

Reshjet e mëdha të borës dhe erërat e fuqishme, kanë bërë që shkollat në disa zona të Kroacisë të mbyllen, ndërkaq, qarkullimi i automjeteve në disa akse rruge të kufizohet.
 
Giannakopoulos: Nuk ka trysni mbi Greqinë për çështjen e emrit të Maqedonisë

Postuar: 23/02/2018 - 15:37

Nuk ekziston asnjë trysni ndaj anës greke për çështjen e emrit, deklaron zëdhënësi i Qeverisë greke, Dimitris Giannakopoulos, në një intervisë për televizionin shtetëror grek
Hoxhaj për përjashtimin e Kosovës nga Samiti Ballkanik: Bosnja ende e varur nga Beogradi

Postuar: 23/02/2018 - 15:36

Mos dërgimi i ftesës për pjesëmarrjen e Kosovës në samitin e Banjalukës në Bosnjë, ka nxitur reagimin e zëvendëskryeministrit të Kosovës, Enver Hoxhaj.

Postuar: 23/02/2018 - 15:02

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, do të vi

Postuar: 23/02/2018 - 12:33

Pamundësia  e mbledhjes së votave dhe mosarritja e një konsensusi kanë shtyrë sërish seancë e jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës për ratifikimin e demarkacionit me Malin

Postuar: 23/02/2018 - 10:41

Sot ishte paralajmëruar një protestë me kërkesë për deputetët e Kuvendit të Kosovës për të miratuar marrëveshjen për ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi.

Postuar: 23/02/2018 - 09:43

Kuvendi i Kosovës sot mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite është ratifikimi i marrëveshjes për  kufirin me Malin e Zi.