Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Daçiç: Marrëveshje me Kosovën para se të vijë Biden në pushtet në SHBA

Postuar: 11/02/2019 - 15:03

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se tani është momenti i duhur që në arenën ndërkombëtare të bëhen lëvizje në zgjidhjen e çështjes së Kosovës, pasi sipas tij, kjo situatë mund të ndryshojë në SHBA pas zgjedhjeve të ardhshme presidenciale.
 
Gjatë një interviste dhënë televizionit serb Pink, ai tha se duhet të shfrytëzohet rasti për arritjen e marrëveshjes për Kosovën, pasi që ai beson se është e mundur që në pushtet në SHBA të vjen administrata “që ishte e keqe për ata”
 
“Administrata e Obamës nuk ka qenë aq e keqe sa ishte ajo e Clintonëve. Pyetja është se sa do të ishte mirë për ne rikthimi i Joe Biden dhe disa njerëzve të këtij rrethi”, ka deklaruar Daçiç.
 
Shefi i diplomacisë serbe, beson se liderët kosovarë presin që një gjë e tillë të ndodhë.
 
“Për ne edhe ky është një opsion, por besoj se kurrë nuk do të arrijnë të bëhen anëtarë të Interpolit, UNESCO-së e mos të flasim për anëtarësimin në OKB”, ka shtuar Daçiç.
 
Ai gjithashtu ka komentuar deklaratat e liderëve kosovarë për demarkacionin e mundshëm, duke shtuar se bëhet fjalë për “një zhurmë që vjen nga Prishtina me qëllimin të mos arrihet kurrfarë zgjedhje”.
 
“Ata nuk kanë pritur që do të kenë presione të tilla nga komuniteti ndërkombëtarë për heqjen e taksës. Mendoj se për këtë SHBA-të nuk do t’i vënë sanksione Prishtinës, por kanë paralajmëruar kufizime në bashkëpunimin ushtarak dhe të sigurisë”, ka thënë shefi i diplomacisë serbe

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 23:29

Prokurorja Speciale në Maqedoninë e Veriut, Katica Janeva, do të dëshmojë nesër për rastin “Zhvatja” pasi zëri i saj u dëgjua në bisedat e publikuara mes Bojan Jovanovskit, që njihet me emrin Boki 13 dhe O

Postuar: 19/08/2019 - 23:09

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, në emisionin Pressing të T7 e ka përshkruar si përvojë

Postuar: 19/08/2019 - 19:52

Dy femra të raportuara të humbura dje në Bjeshkët e Nemuna, janë gjetur sot.

Postuar: 19/08/2019 - 19:00

Autoritetet kufitare serbe, kanë ndaluar dje një veturë ku është hasur një vajzë nëntë vjeçare ng

Postuar: 19/08/2019 - 15:16

Qentë endacak po shktojnë probleme në zona të ndryshme të Mqedonisë së Veriut, sic dëshmojnë ed

Postuar: 19/08/2019 - 15:00

Kryetari i LDK, Isa Mustafa, po zhvillon një takim me kreun e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Li

Postuar: 19/08/2019 - 14:57

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit drejtues të PSD-së në të cilën pritej të vendosej lidhur me