BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Rajoni

Darkoi me zyrtarin e BE-së, Kurti zbardh detajet nga takimi, ja çfarë u vendos

Darkoi me zyrtarin e BE-së, Kurti zbardh detajet nga takimi, ja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti zbardhi disa detaje pas  darkës së punës që pati një natë më parë me emisarin evropian për dialog, Miroslav Lajçak.

Ai tha se plani evropian është bazë e mirë për bisedime dhe janë pajtuar që marrëveshjet të implementohen, por jo të ketë prioritet ndonjërën prej tyre.

Kurti megjithatë pranoi se ka kërkesa që çështja e asociacionit të komunave me shumice serbe të jetë prioritet. Por, shtoi se kjo nuk mund të bëhet.

“Ka insistim nga faktorë të ndryshëm ndërkombëtarë që Asociacioni i komunave me shumicë serbe, ashtu siç është nënshkruar më 19 prill 2013, e më pas edhe i elaboruar në shtatë kapituj më 2015, të theksohet më shumë, por ajo marrëveshje është tashmë e theksuar, sepse është e vetmja marrëveshje, nga 33 marrëveshjet e Brukselit, që nuk e ka kaluar testin e Gjykatës Kushtetuese”-theksoi Kurti.

Po ashtu, ai përsëriti se marrëveshja finale me Serbinë duhet të ketë në qendër njohjen

“Të mos harrojmë që marrëveshja duhet të ketë njohjen reciproke dhe vetëm atëherë mund të kemi normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi”- shtoi ai.

Këto komente ai i bëri një ditë pas takimit me Lajçak, i cili deklaroi se janë pajtuar me Kurtin që të gjitha marrëveshjet e arritura te implementohen.