BREAKING NEWS

Haaland ka shënuar 103 gola në 100 paraqitjet e tij të para në ligë në Evropë, ja sa ka Messi dhe Ronaldo?

Haaland ka shënuar 103 gola në 100 paraqitjet e tij të para
x
BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x

Rajoni

Përfiton edhe Shqipëria, zbardhen detajet e paketës 2 miliardë dollarë të SHBA, ja shtetet ku do të shpërndahen dhe pse lista e Blinken është një mesazh i qartë për Beogradin

Përfiton edhe Shqipëria, zbardhen detajet e paketës 2

Uashingtoni nuk dëshiron surpriza të pakëndshme. Lufta nuk ka mbaruar. Gjatë një vizite të fundit në Kiev, Sekretari Amerikan i Shtetit Anthony Blinken njoftoi 2.2 miliardë dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, por edhe për 18 vende të tjera që konsiderohen të rrezikuara nga një agresion i mundshëm rus në të ardhmen. Pjesa tjetër do të ndahet nga Shqipëria, BiH, Bullgaria, Mali i Zi, Republika Çeke, Estonia, Gjeorgjia, Greqia, Kosova, Letonia, Lituania, Moldavia, Polonia, Rumania, Maqedonia e Veriut, Sllovakia dhe Sllovenia, shtohet komenti i gjerë. Lista përfshin tetë vende në Evropën Juglindore, pesë prej të cilave janë nga Ballkani Perëndimor, gjë që konfirmon interesin e shtuar të SHBA-së në rajonin ku Rusia ka forcuar ndjeshëm ndikimin e saj vitet e fundit. Serbia nuk është në listë, sepse amerikanët ofrojnë ndihmë ushtarake dhe financiare vetëm për aleatët e dëshmuar. Mungon dukshëm në listë Turqia, edhe pse është ushtria e dytë më e madhe brenda NATO-s. Regjimi i Rexhep Tajip Erdogan ka treguar vitet e fundit se nuk është një aleat i besueshëm. Ai po blinte sisteme raketore ruse S-400. Nuk ka asnjë anëtar tjetër të NATO-s, Hungarinë, kryeministri i së cilës Viktor Orban nuk ndalet së flirtuari me Putinin, duke irrituar hapur partnerët perëndimorë derisa ai të heqë dorë nga promovimi i konceptit të tij autoritar të “demokracisë joliberale. E njëjta gjë vlen edhe për Serbinë, e cila, së bashku me Bjellorusinë, është ende i vetmi vend evropian që refuzoi t’i bashkohet masave ndëshkuese perëndimore kundër Rusisë. Së bashku me Turqinë, është e vetmja që ruan trafikun ajror me Moskën. Beogradi votoi në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së për të dënuar agresionin rus, por më pas refuzoi të mbështeste një rezolutë me përmbajtje të ngjashme në Këshillin e Evropës.

Më të lexuarat