BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri dhe jep lajmin "e keq" për Edi Ramën

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x

Rajoni

Deklarata e fortë e ambasadorit të Ukrainës në Serbi: Rusia e sheh Ballkanin si “front rezervë”, ja çfarë po përpiqet të bëjë

Deklarata e fortë e ambasadorit të Ukrainës në Serbi: Rusia

Ambasadori i Ukrainës në Serbi, Volodymyr Tolkach, ka deklaruar ditën e sotme se Moska e sheh Ballkanin si “front rezervë”.

“Rusia e sheh Ballkanin si një “front rezervë” që Kremlini do të përpiqet ta destabilizojë për të larguar vëmendjen nga agresioni kundër Ukrainës dhe jam i bindur se Serbia dhe vendet e rajonit nuk kanë nevojë për një të ardhme të tillë. Ukraina është mirënjohëse ndaj udhëheqjes serbe për mbështetjen e saj politike dhe dënimin e agresionit rus kundër Ukrainës në organizatat ndërkombëtare”, është shprehur ai.

Tolkac theksoi se mes Ukrainës dhe Serbisë ka lidhje të thella miqësore, historike dhe kulturore, por se i bashkon edhe zgjedhja e përbashkët e së ardhmes në rrugën evropiane.

Sipas tij, Rusia moderne është një kërcënim jo vetëm për Ukrainën, por edhe për Evropën, përfshirë Serbinë.

“Përgjigja jonë ndaj kërcënimit rus, përgjigja e Bashkimit Evropian, e vendeve kandidate, përfshirë Serbinë, duhet të jetë e fortë. Bëhet fjalë për mbrojtjen e zgjedhjes sonë të lirë të përbashkët, të së ardhmes sonë.

Prandaj, ne shpresojmë të forcojmë mbështetjen e Serbisë për Ukrainën.

Rusia padyshim do t’i rezistojë aspiratave evropiane, si tonat ashtu edhe të Serbisë, por ne tashmë kemi bërë një zgjedhje dhe jemi të sigurt se do ta mbrojmë atë së bashku”, theksoi Tolkac.

Ambasadori ka shtuar se ai “duhet të deklarojë” se propaganda shtetërore ruse është ende fuqishëm e pranishme në hapësirën informative të Serbisë.

“Këtu nuk bëhet fjalë për lirinë e fjalës, qeveria ruse e vrau lirinë e fjalës në Rusi shumë kohë më parë. Ashtu siç vrau idealet e ukrainasit Çajkovskit dhe rusit Lermontov, të cilat propaganduesit rusë i përmendin ndonjëherë. Prandaj, përhapja e narrativave të propagandës shtetërore ruse në Serbi nuk është aspak liri e fjalës. Ky nuk është aq problem për Ukrainën, sa për Serbinë”, theksoi Tolkac.

Duke komentuar njoftimin për vizitën e ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov në Beograd dhe anulimin e saj, Tolkach vlerësoi se do të ishte më mirë të përpiqej të shkonte drejtpërdrejt në Hagë.