BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x

Rajoni

Deklarata e fortë e Daçiç: Arritja e marrëveshjes me Kosovën është shumë larg

Deklarata e fortë e Daçiç: Arritja e marrëveshjes me

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka hedhur poshtë pretendimet e kryeministrit të Kosovës albin kurti, se marrëveshja mes Prishtinës dhe Beogradit do të konkretizohet në pranverën e vitit 2023. Diplomati serb ka deklaruar se kjo datë nuk është përmendur nga zyrtarët e brukselit, pasi një gjë e tillë nuk mund të realizohet.

“Arritja e marrëveshjes është shumë larg. Ajo datë nuk ekziston, as nuk përmendet. Bisedimet sigurisht që do të vazhdojnë, por mendoj se jemi larg datës që ata e caktuan, datës që u imponua artificialisht, që të gjithë e refuzuan, madje edhe amerikanët”, ka thënë Daçiç.

Sipas tij, presidenti serb Aleksander Vuçiç ka ruajtur  vlerat themelore, “vija e kuqe”, se Prishtina  nuk mund të jetë anëtare e OKB-së, dhe sigurinë  për qytetarët serbë në Kosovë.

“Afatin mars 2023 nuk e kam shkruajtur unë. Në ftesën e Brukselit që synohej në fund të bëhej publike është paragrafi ku thuhej që bisedimet përfundojnë në mars 2023”, pati deklaruar kryeministri Albin Kurti në konferencën për media.

Nga ana tjetër Daçiç u ndal edhe të nisja e  procedurave disiplinore ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë  nga FIFA. Sipas diplomatit serb, nuk ka asgjë fyese nëse dikush thotë “Nuk ka dorëzim”.

“Serbia është një vend i njohur ndërkombëtarisht, anëtar i Kombeve të Bashkuara, me Kosovën pjesë të Serbisë, çfarë nuk është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe çfarë është ofenduese. Ky është një tregues se sa nuk ka parime, por standarde të dyfishta”, tha ai.

FIFA nisi hetimet ndaj skuadrës serbe pasi një flamur që tregonte Kosovën si pjesë e Serbisë ishte varur në dhomën e zhveshjes para ndeshjes me Brazilin në Kupën e Botës. Një fotografi e flamurit me mesazhin “Nuk ka dorëzim” në serbisht u bë virale në rrjetet sociale.

Më të lexuarat