Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Deklarata e Thaçit për marrjen e Preshevës/ Reagon Brnabiç: Jo serioze, ka qëllime politike të brendshme

Postuar: 18/09/2018 - 09:05

Kryeministrja serbe, Ana Brnabic e ka cilësuar jo serioze deklaratën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, se nuk do të ketë marrëveshje të paqes nëse Presheva, Bujanoci dhe Medvegja nuk i bashkohen Kosovës.

“Kjo deklaratë është jo serioze dhe unë mendoj se ajo është bërë për qëllime politike të brendshme, për disa brenda në Kosovë. Për këtë çështje nuk është biseduar. Është e pabesueshme për mua se si ata tani shtrihen në territorin e Serbisë qendrore”- ka thënë sot Brnabic, shkruan “Danas”.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi përsëri propozoi mundësinë e korrigjimit të kufijve në një tekst autorial, përcjell Telegrafi.

“Për ta arritur këtë qëllim, unë kam propozuar opsionin e korrigjimit të kufirit me Serbinë. Kam argumentuar se marrëveshja eventuale e korrigjimit paqësor të kufirit me Serbinë, Kosovës i siguron njohjen nga Serbia dhe bashkëngjitjen e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me vendin tonë. Kam pritur kundër argumente racionale, por deri më sot kam dëgjuar më tepër zhurmë dhe në rastin më të keq edhe urrejtje. Kosova është vend shumë i vogël për të prodhuar kaq urrejtje, e cila e ndan shoqërinë tonë”, ka shkruar ndër tjerash Thaçi.

Në anën tjetër, ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë sot se Serbisë i sugjerohet se korrigjimi i kufijve nuk është në opsion, sepse është joreale dhe se  Beogradi nuk guxon ta kërkojë këtë. Ai tha se Serbisë po i ofrohet formimi i Asociacionit në këmbim të njohjes së pavarësisë së Kosovës, gjë që, sipas tij, nuk do të ndodhë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Mes trazirave në kabinet, Tsipras vlerëson votën për emrin e Maqedonisë

Postuar: 20/10/2018 - 17:11

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka mirëpritur sot aprovimin e parlamentit të Maqedonisë të marrëveshjes së emrit me Greqinë, si një hap madhor në shuarjen e mosmarrveshjeve të vjetra mes vendeve.

Postuar: 20/10/2018 - 17:07

 Me falënderime, buzëqeshje dhe me plot emocione u shoqërua sot ceremonia e dorëzimit të Min

BE, NATO nxisin ndryshim të shpejtë të emrit të Maqedonisë pas votës

Postuar: 20/10/2018 - 16:54

Bashkimi Evropian dhe NATO i bënë sot thirrje Maqedonisë të kompletojë me shpejtësi hapat e ndr
Palmer: "Konflikti i ngrirë" Kosovë - Serbi, paraqet rrezik

Postuar: 20/10/2018 - 16:40

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer, u bëri thirrje Prishtinës dhe Be
Ministri turk Çavuşoğlu takohet me Haradinajn dhe Veselin

Postuar: 20/10/2018 - 16:38

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim ministrin e Punëve të Jashtme të T
Kroatët protestojnë kundër ngritjes së moshës së pensionit

Postuar: 20/10/2018 - 15:41

Disa mijëra njerëz protestuan sot në kryeqytetin kroat Zagreb kundër planeve të qeverisë për ng
Gazetarja shqiptare vë në siklet Vuçiç: Nuk po ju ofendoj se je femër

Postuar: 20/10/2018 - 15:18

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçic është vënë në siklet në Beograd teksa eshte pyetur se çf