Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dështon takimi në Bruksel, Vuçiç refuzon të takohet me Thaçin

Postuar: 08/09/2018 - 08:04

 Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u takuan dje secili veç e veç me shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në Bruksel, por jo më njëri tjetrin, meqë presidenti serb refuzoi të takohej për shkak të "qasjes kërcënuese të Prishtinës". Mogherini, tha nëpërmjet një komunikate se ajo zhvilloi disa takime dypalëshe për të gjitha çështjet e hapura dhe shpresonte në rinisjen e dialogut trilateral. "Besoj në përkushtimin e plotë të të dy presidentëve për të vazhduar procesin dhe për të arritur më muajt e ardhshëm një marrëveshje gjithëpërfshirëse, detyruese ligjore për normalizimin e marrëdhënieve. Do organizoj takimin e radhës para javës ministrore në Asamblenë e Përgjithshme të OKB", thuhet në njoftimin e zonjës Mogherini. Presidenti Hashim Thaçi, tha se takimi me Vuçic nuk u krye prej mosmarrëveshjeve. "Gjërat po bëhen edhe më të vështira sepse mospajtimet po thellohen dhe dallimet po shfaqen edhe pse sot kemi diskutuar vetëm përmes zonjës Mogherini. Këto takime janë të rënda, shumë të vështira, pothuajse me gjasa vetëm teorike për arritjen e ndonjë marrëveshjeje, por gjithsesi nuk ka alternativë tjetër përveç dialogut”, tha Thaçi.

Vizita e Vuçiç në Kosovë

Megjithë përgjigjen diplomatike të Thaçit, arsyeja e dështimit të takimit duket se ka të bëjë me vizitën e pritur të Vuçiç në Kosovë. Presidenti serb kishte marrë parimisht leje për një vizitë dy-ditore në Kosovë më 8-9 shtator, por i është refuzuar një kërkesë që pjesë e saj të jetë dhe një ndalesë te ujëmbledhësi i Ujmanit, për të cilën me të drejtë qeveria e Kosovës nuk gjeti asnjë justifikim të arsyeshëm. Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, i cili shoqëronte Thaçin në Bruksel, tha se presidentit serb i është lejuar vizita në Kosovë, por në kërkesë nuk është paraparë vizita në liqenin e Ujmanit. Ministri i Jashtëm tha se kërkesa e Vuçiç për ta vizituar Ujmanin është e paarsyeshme, pasi atje nuk ka as banorë e as qendra që mund të vizitohen. “Nuk e kuptojmë arsyen pse kjo kërkesë. Ai është i mirëseardhur në Kosovë, ne jemi të hapur, jemi nikoqir të mirë. Por, vizita në Ujman është e pakuptimtë”, tha Pacolli, duke shtuar se nuk dëshiron ta paragjykojë qëllimin e Vuçiç për ta vizituar liqenin e Ujmanit.

Gjuriç: Ujmanin e kemi ndërtuar ne

Një tjetër teori për tensionimet e fundit erdhi dje dhe nga kreu i zyrës së Beogradit për Kosovën, Marko Gjuriç, i cili tha se presidenti serb kishte vendosur të refuzojë takimin pasi ishte kërcënuar të anulonte vizitën në Kosovë, veçanërisht atë në liqenin e Gazivodës. “Një provë që Thaçi po gënjen. Ndalesë e qartë nga Prishtina për ta vizituar liqenin e Ujmanit, rindërtimi i të cilit është bërë plotësisht nga qeveria e Serbisë”, ka shkruar Gjuriç, pa argumentuar as ai arsyet e kësaj vizite në një objekt shtetëror utilitar, duke lënë hapësirë se idea ka të bëjë me provokime apo pretendime territoriale. Ai tha po bëhen përpjekje nga Prishtina për ta bërë të pakuptimtë çdo bisedë, duke përcaktuar që më parë se çfarë mund dhe çfarë nuk mund të bisedohet. "Nuk dihet nëse do të ketë mundësi të vazhdohen bisedimet me njerëz të tillë. Në tryezën e bisedimeve është territori i diskutueshëm i Kosovës dhe jo Lugina e Preshevës që është pjesë e Serbisë”, shtoi Gjuriç./Andi LAMKO

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/11/2018 - 18:14

Mbi 45 mijë shtetas kanë hedhur dorë nga shtetësia kosovare që nga shpallja e pavarësisë e deri më sot, njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme kosovare.
 

Postuar: 17/11/2018 - 18:12

Ministri i Brendshëm serb Nebojsha Stefanoviç tha sot se ka mundësi që Kosova të njoftojë formi

Postuar: 17/11/2018 - 17:28

Kryeministri Zoran Zaev në intervistën për Alsat tha dje se ai është i sigurt se Gruevski do të

Postuar: 17/11/2018 - 17:27

Sipas agjencisë së medieve bullgare “Fokus”, ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla

Postuar: 17/11/2018 - 17:26

Kryediplomati rus ka thënë sot se Moska përkrahë marrëveshjen Kosovë-Serbi vetëm nëse me të paj

Postuar: 17/11/2018 - 13:36

Arratisja e bujshme e ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski ngjan si të ishte nj

Postuar: 17/11/2018 - 10:36

Shtohen dyshimet se qeveria e kryeministrit hungarez Vikor Orbán ka ndihmuar në arratisjen ilegal