BREAKING NEWS

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që tregon lidhjet ruse të Monika Kryemadhit dhe pagesat nga kompanitë e njerëzve të Vladimir Putinit

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që
x
BREAKING NEWS

Armiqtë e SHBA, Berisha e Meta të lidhur ngushtë me Moskën, ja si koalicioni i “non gratave” po shkon në zgjedhjet e 14 majit me ngjyrat e flamurit rus

Armiqtë e SHBA, Berisha e Meta të lidhur ngushtë me Moskën,
x
BREAKING NEWS

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e Madhe në Nju Jork kërkon konfiskimin e pronave dhe zbulon fakte të reja tronditëse për Agron Nezën

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e
x
BREAKING NEWS

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën, kërkohet bllokim vizash për “listën e zezë” të Amerikës

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën,
x
BREAKING NEWS

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi të ardhurat dhe gjendja ekonomike shkaktojnë debate të forta në Kuvend, opozita akuza qeverisë për mungesë transparence dhe shpopullimin e vendit

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i bashkisë së Bulqizës

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i
x
BREAKING NEWS

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po punojmë për...

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po
x
BREAKING NEWS

Kolegji Zgjedhor rrëzon padinë e Alibeajt, koalicioni Meta-Berisha vijon garën për zgjedhjet e 14 majit, Celibashi kërcënon me sanksione ata që abuzojnë me simbolet e PD

Kolegji Zgjedhor rrëzon padinë e Alibeajt, koalicioni Meta-Berisha
x

Rajoni

Detaje të reja nga plani franko-gjerman: Serbia hyn në vitin 2030 në BE, përfiton ndihma masive nga Perëndimi, ja frontet e zjarrit që pritet të “djegin” Beogradin nëse Vuçiç refuzon marrëveshjen

Detaje të reja nga plani franko-gjerman: Serbia hyn në vitin 2030

Pesëshja e Perëndimit i ka përcjellë presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç në një takim në Beograd se, nëse Serbia e pranon planin evropian për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, mund të hyjë në Bashkimin Evropian në vitin 2030. Ndërkohë Serbia hap pas hapi do t'i bashkohej strukturave të Bashkimit Evropian, siç është tregu i përbashkët evropian, i cili mundëson qarkullimin e lirë të mallrave, njerëzve, kapitalit dhe shërbimeve. Përkatësisht Serbia gradualisht do të fitojë status të barabartë në BE sa i përket katër lirive, para se të bëhet anëtare e barabartë e bashkësisë politike me të drejtë vote, thonë burimet diplomatike të Demostatit.

Lajmet e mira dhe të këqija për Serbinë

Përveç një perspektive të qartë evropiane, nëse Serbia pajtohet me planin e propozuar, ajo do të marrë edhe ndihmë ekonomike, përmes donacioneve dhe kredive të favorshme, si dhe investimeve në energji, të cilat do ta çlirojnë Serbinë nga varësia nga Rusia dhe monopoli rus në atë vend. zonë. Zyrtarët evropianë paralajmërojnë edhe investime të reja në fusha të tjera të ekonomisë, së bashku me zgjerimin e operacioneve të kompanive që tashmë operojnë në Serbi, si Rivian dhe Stelantis, të cilat, sipas burimeve të Demostat, kanë plane serioze në Serbi, por janë në pritje të lëvizjet e udhëheqjes serbe. Megjithatë, nëse Beogradi do ta refuzonte planin perëndimor për Kosovën dhe do të tregonte se nuk është konstruktiv në dialogun me Prishtinën, do të kishte pezullim dhe tërheqje të investimeve evropiane dhe amerikane. Tashmë ka kompani të cilat i kanë ndërprerë planet për investime në Serbi deri në njoftimin e dytë, para së gjithash për shkak të mospërputhjes së politikave të jashtme dhe të sigurisë, që sjell rrezik të shtuar të të bërit biznes në Serbi. Refuzimi për të negociuar një plan për zgjidhjen e çështjes së Kosovës do të ishte një flamur i kuq shtesë për komunitetin e biznesit që planifikon të bëjë biznes ose tashmë vepron në Serbi.

Rreziku i negociatave

Presidenti Vuçiç raportoi se të pestët i thanë se Beogradi duhet ta pranojë planin, përndryshe do të përballet me ndërprerjen e procesit të integrimit evropian, ndalimin dhe tërheqjen e investimeve dhe masat gjithëpërfshirëse në kuptimin ekonomik dhe politik. Burimet e Demostat konfirmojnë deklaratën e Vuçiqit dhe thonë se Serbia nuk do të jetë nën sanksione formale të Bashkimit Evropian nëse nuk e pranon marrëveshjen, por se do të përballet me pasojat. Dhe pasojat, sipas burimeve diplomatike, janë ndërprerja e integrimeve evropiane, ndalimi dhe tërheqja e investimeve të huaja, kthimi i regjimit të vizave, ndalimi i donacioneve dhe aksesi në fonde. Ekspertët theksojnë gjithashtu se refuzimi i planit evropian do të vinte në pikëpyetje aranzhimin e Serbisë me Fondin Monetar Ndërkombëtar, i cili mund të kërcënonte stabilitetin fiskal të Serbisë. Kujtojmë se në fund të vitit të kaluar FMN-ja miratoi një marrëveshje standby prej 2.4 miliardë euro për Serbinë.

Nuk do të kalohet vija e kuqe e Vuçiçit?

Burime të Demostat-it thonë se plani i dalë në media nuk është as autentik dhe as versioni përfundimtar i marrëveshjes që do të jetë në tryezën e bisedimeve. Ndër të tjera, në marrëveshje do të përkthehet pika 14 nga Marrëveshja e Brukselit, ku thuhet se asnjë palë nuk do të bllokojë apo inkurajojë të tjerët që të bllokojnë përparimin e palës tjetër në rrugën e saj drejt BE-së. Po ashtu, burimet tona bëjnë të ditur se në marrëveshje nuk do të përmendet as njohja e Kosovës dhe as anëtarësimi i Kosovës në Kombet e Bashkuara, ndaj nuk do të kalohen vijat e kuqe për të cilat foli Vuçiç. Vijat e kuqe të Vuçiçit në negociata janë njohja e Kosovës, anëtarësimi në OKB dhe formimi i detyrueshëm i Bashkësisë së Komunave Serbe. Tani topi është në fushën e Prishtinës, e cila duhet të formojë Bashkimin e Komunave Serbe, për të cilën është rënë dakord me Marrëveshjen e Brukselit në 2013. 

Më të lexuarat