Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dhuna në Kuvendin maqedonas, presidenti Ivanov kërkon amnisti për të akuzuarit

Postuar: 17/05/2017 - 21:12

Dhuna që shpërtheu në Kuvendin maqedonas më 27 prill mori vëmendje të gjerë edhe nga mediat ndërkombëtare. 

Ndërkohë që ditën e nesërme pritet që të dalin para Gjykatës 9 persona të arrestuar, presidenti maqedonas, Ivanov në një intervistë në Kanal 5, deklaroi se nuk ka ekzistuar skenar për shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme në vend dhe angazhim të ushtrisë.

Ai tha se shteti është futur në një periudhë normalizimi dhe shpresoi se do të ketë qetësim të populli, ndërsa   përmendi edhe amnestinë për të dyshuarit dhe të akuzuarit, por tha se për këtë duhet të vendosë Parlamenti, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Ne në vitin 2001 kishim konflikt të armatosur, por gjetëm mënyrë për qetësim. Përderisa kanë deputetët e rinj, përbërja e re parlamentare të tregojë akt të vullnetit të mirë, të pajtimit, le ta bëjnë atë që është bërë pas konfliktit të 2001. E dijmë se atëherë Kuvendi amnestoi kriminelët e luftës dhe pse tani mos t’u ndihmohet personave që u udhëhoqën nga turma dhe emocionet”, tha Ivanovi.

Sipas tij, policia më 27 prill ka arritur të kontrollojë situatën.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 28

Lajme nga e njejta kategori

Haradinaj: Liberalizmi i vizave për Kosovën, çështje javësh

Postuar: 09/12/2017 - 17:18

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se Kosova brenda pak javëve do të marrë lajmin për liberalizimin e vizave, duke dhënë më në fund sinjale se ankesat ndaj BE pr ngadalësim të integrimit të Kosovës po japin efekt.
 
Kryeministri grek: BE të korrigjojë gabimet e bëra ndaj Ballkanit

Postuar: 09/12/2017 - 16:48

Në samitin e sotëm në Beograd mes Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç me kryeministrat e Bullgarisë, Rumanisë dhe Greqisë, mes të tjerave Alexis Tsipras tha se BE duhet t
Pacolli: Në gjysmën e parë të vitit 2018, kosovarët do të udhëtojnë pa viza

Postuar: 09/12/2017 - 16:40

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli ka thënë se viti  2018 do të jetë viti kur Kosovës do t’i hiqen vizat për në Evropë.
Mackey: Kontesti i emrit nuk është pengesa e vetme për anëtarësim të Maqedonisë në NATO

Postuar: 09/12/2017 - 16:37

James Mackey, kreu i Zyrës për partneritet euro-atlantik dhe global në NATO, tha sot se do të ishte thjeshtësim i skajshëm të thuhet se kontesti i emrit është pengesa e vetme
Borisov ofron ndihmën e Bullgarisë në zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë

Postuar: 09/12/2017 - 16:33

Kryeministri bullgar Boyko Borisov tha sot se çështja e emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë duhet të zgjidhet.
 
Hoyt Brian Yee përgënjeshtron lajmet se do të jetë ambasadori i ri në Maqedoni

Postuar: 09/12/2017 - 16:31

Përfaqësuesi diplomatik i SHBA, Hoyt Brian Yee përgënjeshtroi sot në intervistë për televizionin boshnjak N1 lajmet e disa mediave se do të jetë ambasadori i ri i SHBA në Maqe
Ukrainë, policia riarreston ish-liderin gjeorgjian Saakashvili

Postuar: 09/12/2017 - 16:06

Policia e Ukrainës arrestoi sot ish-presidentin gjeorgjian Mikhail Saakashvili disa ditë pasi tentativa e parë e ndalimit të rivalit të presidentit Petro Poroshenko dështoi në