BREAKING NEWS

70-vjeçari Hidhet nga 40 m lartësi në Gjirokastër (EMRI)

x

Rajoni

Dialogu Kosovë-Serbi me dy të dërguar nga Washingtoni, SHBA po kërkon të bindet Gjermania për çështjen e nxehtë

Richard Grenell është i dërguari i posaçem për dialogun Kosovë-Serbi, që menjëherë pas zgjedhjeve, departamenti amerikan i shtetit, me një zëdhënës të cituar nga Zëri i Amerikës, pa përmendur emrin, bënte thirrje të vazhdojë sa më shpejt dialogu, për normalizimin e marrëdhënieve.

Analisti amerikan, Edward Joseph, thotë se me emërimin e Richard Grenellit të dërguar të posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Shtëpia e Bardhë duket se e ka një qëllim, sipas tij ai mundet të bindë Gjermaninë që të mbështesë idenë polemizuese të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë.
 
Në një intervistë të dhënë Radios Evropa e Lirë, Joseph e sheh përfshirjen gjithmonë e më të intensifikuar të Shteteve të Bashkuara në dialogun Kosovë-Serbi, edhe si pozitive, por si edhe shqetësuese.
 
“Pozitive, sepse secila administratë amerikane që tregon interesim intensiv në Ballkan, është një gjë e mirë”, thotë ai.
 
Janë bërë disa vite që SHBA-ja e ka distancuar veten nga Ballkani dhe e ka larguar rajonin nga prioritetet e saj. Por, dialogu kërkon angazhim të nivelit të lartë, në mënyrë që edhe Kosova, edhe Serbia të bëjnë përparim, vazhdon ai.
 
Në të njëjtën kohë është e çuditshme dhe shqetësuese, përse ambasadori Grenell është emëruar në pozitën e të dërguarit për dialogun Kosovë-Serbi kur Matthew Palmer ishte zgjedhur në pozitën e të dërguarit të posaçëm për Ballkanin, pyet Joseph jo pa qëllim. 
 
Sipas analistit, është e pazakontë që ka dy të dërguar, sidomos kur njëri sapo e ka marrë emërimin. Sipas tij ka shumë mundësi që Shtëpia e Bardhë vazhdon të jetë e angazhuar në Ballkan dhe beson se Grenell është personi që mund ta bindë Gjermaninë në planin që ka.
 
“Por, në pikëpamjet e udhëheqësve të rëndësishëm në rajon, shkëmbimi i territoreve do të ishte i rrezikshëm dhe destabilizues”, shprehet ai, dhe Gjermani me Merkel janë shprehur qartazi kundër.