BREAKING NEWS

Ish-kryeministri e akuzoi si të shitur te Balla, reagon ashpër Bardhi: Po poshtëron veten, ka përdorur pushtetin për të rritur zerot në llogarinë e tij, shpif për këdo që...

Ish-kryeministri e akuzoi si të shitur te Balla, reagon ashpër Bardhi:
x
BREAKING NEWS

“Ish-kryetarit i vinin mesazhe dhe s’përmendte emrin e kundërshtarit”, Sali Berisha nuk harron të sulmoj Bashën: U angazhua për llogari të...

“Ish-kryetarit i vinin mesazhe dhe s’përmendte emrin e
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Si paraqitet situata epidemiologjike në Shqipëri në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Si paraqitet
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës vendos çmimet e reja, sa do të shitet litri i naftës, benzinës dhe gazit

Bordi i Transparencës vendos çmimet e reja, sa do të shitet
x
BREAKING NEWS

Agron Duka dhe Fatmir Mediu propozuan emrin e tij për President të ardhshëm, reagon Dash Shehi: Të gjitha mbeten manovra politike

Agron Duka dhe Fatmir Mediu propozuan emrin e tij për President të
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama i zhgënjyer nga largimi i Dybala-s: Po të isha kryeministër i Italisë do e bëja Chiellinin ministër

Kryeministri Rama i zhgënjyer nga largimi i Dybala-s: Po të isha
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin e rëndësishëm për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Qeveria merr vendimin e rëndësishëm për federatat sportive
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë/ Makina përmbyset në kanal, plagosen dy persona, dërgohen me urgjencë te Trauma

Aksident i rëndë/ Makina përmbyset në kanal, plagosen dy
x

Politike

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu Bashën kryetar të PD-së? Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat dhe bën paralajmërimin e fortë: Saliu do...

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu

Avokati Spartak Ngjela i ftuar sot në emisionin ‘Pikat mbi i’ ka komentuar situatën politike në vend, në prag të zgjedhjeve të pjesshme vendore.

Ngjela theksoi se vendimi i gjykatës për të njohur Bashën kryetar e detyron Berishën të dal me kandidatë të pavarur në zgjedhje dhe pa një sigël partie.

Sipas tij, në kushtet ku gjykata foli, Berishës nuk i ngelet gjë tjetër veçse të heshtë dhe të “fusë kokën në batanije”. Ndërkohë që thekson se Lulzim Basha do të marrë “boom” votash në zgjedhje.

“Ishte e sigurt që do fliste, ç’a do bënte, komisioni Qendror i Zgjedhjeve mund të kishte bërë ndonjë gjë, se është politik dhe Rama do Berishën përballë dhe jo Bashën.  Dolën fantazëm këto të tjerat, sipas parashikimit që ju thashë unë. Nëse do të hyjnë si të pavarur, ka një nënçmim ligjor Saliu, nuk ka sigël politike. Nëse i fut i fut vetëm si të pavarur, duhet të mbledhë firmat për këtë. Mblidhet numri i firmave që kërkon ligji, i depoziton dhe regjistrohesh si kandidat në zgjedhje. Strukturat e PD-së e kanë ditur se Saliu është kryetar, por tani që ligji nuk e ka pranuar, ajo që do krijojë një hap përpara të Bashës është gjithë abstenimi i PD-së. Partia Demokratike ka shumë abstenues për shkak

Tani që jemi në këtë situatë unë mendoj se Basha do ketë “boom”. Ka kohë të grupohet të dalë në popull të kërkoj votat dhe të thotë që Saliu nuk është më. Është një gjë e padiskutueshme që do të jepej ky vendim gjykate. Saliu mendon se ligji është ai.

Ç’do bëjë Berisha tani? Do heshtë, do futi kokën në batanije! Nëse del me kandidat të pavarur nuk fiton nuk ka sigël. Basha do të mbledhë të abstenuarit dhe do të marrë shumë vota.”, tha Ngjela.

Më të lexuarat