Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

‘Do tërheqim pas njohjen e Kosovës’, shefi i diplomacisë çeke del hapur kundër presidentit: Nuk ka arsye!

Postuar: 11/09/2019 - 17:34

Ministri i Jashtëm i Republikës Çeke Tomas Petricek kundërshtoi hapur presidentin e vendit të tij Milos Zeman për deklaratat se mund të revokohet njohja e Kosovës nga ky shtet.

Në një prononcim për Agjensinë Shtetërore të Lajmeve Çeke, Petricek shtoi se nuk është në interesin e këtij vendi tërheqja e njohjes së Kosovës. Shefi i diplomacisë së Republikës Çeke pranoi se do të duhej më parë të bisedonte me presidentin Milos Zeman.

‘’Megjithëse nuk shoh ndonjë arsye për të patur një debat të tillë në këtë moment, sepse situata në Ballkan nuk ka ndryshuar në mënyrë dramatike, do të dëshiroja të flisja më parë me presidentin për të dhënë këtë opinion. Ne e njohëm ‘de jure’ Kosovën në 2008 dhe është në interesin e sigurisë dhe gadishmërisë së politikës tonë të jashthme që të mos e ndryshojmë këtë vendim’’, deklaroi për agjensinë ‘’CTK’’ Ministri i Jashtëm çek Petricek.

Pas deklaratave të vazhdueshme të presidentit të Çekisë Milos Zeman se do të rishikojë njohjen e Kosovës nga vendi i tij, Kosova refuzoi kategorikisht të marrë pjesë në Samitin e Kryeministrave të Vishegradit (Poloni, Hungari, Sllovaki dhe Rep.Çeke) bashkë me homologët e Ballkanit Perëndimor.

Duket se marrëdhënia e ngrohtë midis presidentit Zeman dhe homologut serb Aleksander Vuçiç mund të ndikojë në klimën e marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Republikës Çeke.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2019 - 23:34

Gjykatësi i Gjykatës Themelore në Pejë, i quajtur Sali Berisha është vënë në pranga nga Policia e Krimeve Ekonomike.

Postuar: 19/09/2019 - 15:29

Lideri i Partisë së Serbëve të Kosovës, Aleksandar Jablanoviç, tha se partia do të tentojë të h

Postuar: 19/09/2019 - 15:21

Gjermania nuk ka propozime konkrete për zgjidhjen e problemit me Kosovën dhe nuk ka gjithashtu

Postuar: 19/09/2019 - 07:33

Fushata për zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit në Kosovë ka vijuar dje me akuza e premtime nga

Postuar: 18/09/2019 - 19:38

Lideri i PDK në Kosovë, Kadri Veseli, sot ka marrë pjesë në Konventën e Gruas Demokratike, ku k

Postuar: 18/09/2019 - 19:36

Kandidati për kryeministër i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se qeveria e re do të hapë