Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dodik: Serbët vendosin nëse Bosnja do ta njohë Kosovën

Dodik: Serbët vendosin nëse Bosnja do ta njohë Kosovën

Postuar: 14/11/2017 - 15:42

Presidenti i Republikës Serbe në Bosnje - Hercegovinë, Milorad Dodik, ka bërë të ditur se kjo e fundit nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës. 
 
Reagimi erdhi pas deklaratës së anëtarit të kryesisë së Bosnjës dhe Hercegovinës, Bakir Izetbegoviç, i cili tha se mund ta njohin Kosovën së shpejti.
 
Dodik pretendon se njohja ndaj Kosovës, vendoset nga Republika Srpska e jo nga deklaratat e një “të dështuari, sikur Bakir Izetbegoviç”.
“Kosova nuk do të njihet nga Bosnja e aq më pak nëse thotë Izetbegoviç, pasi kjo varet nga Republika Serbe”, deklaroi Dodik.
“Mund të them se njohja e Kosovës varet më shumë nga unë se nga Izetbegoviç. Ai është një politikan i dështuar, i cili mban të njëjtat tema si babi i tij që i parapriu një lufte në rajon pa asnjë bazë reale”, tha Dodik.
Ai theksoi se serbët e Bosnjës janë kundër këtij vendimi.
“Unë mendoj se kjo nuk mund të arrihet. Nëse Bosnja e njeh Kosovën varet nga serbët, të cilët janë kundër njohjes”, theksoi Milorad Dodik.
“Për njohjen e Kosovës duhet konsensus në nivel të B e H. Unë jam ai që ka kërkuar që të zgjidhen problemet teknike, komunikimi i njerëzve, Bosnja e Hercegovina e pëson për shkak se ka probleme të komunikimit të mallrave dhe njerëzve me Kosovën. Unë jam një gjenerator i kësaj që e shtyn, që kjo të ndodhë”, kishte thënë më herët Bakir Izetbegoviç.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Vulin: Nëse nuk e ndalon bota, Serbia do t’i thotë "Jo" Shqipërisë së Madhe

Postuar: 19/02/2018 - 16:33

Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin tha sot se idetë që të gjithë shqiptarët të jetojnë në një shtet dhe të kenë një president, janë dëshmi të komplotit të Shqipërisë së madhe dhe ato duhet të ndalen.
 
Haradinaj: Seanca për Demarkacionin mund të kërkojë një javë kohë

Postuar: 19/02/2018 - 15:43

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha sot në një deklaratë për media se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi, mund të marrë edhe një javë kohë, pasi duhet të përgatite
Lavrov: Zgjerimi i NATO-s me Maqedoninë, i gabueshëm

Postuar: 19/02/2018 - 15:40

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov tha sot se është gabim zgjerimi i NATO-s drejt Maqedonisë.

Postuar: 19/02/2018 - 07:27

Zëdhënësja e Përfaqësueses së lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, ka njoftuar sot, se takimi i ardhshëm mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbi

Postuar: 18/02/2018 - 12:01

Festimet e 10-vjetorit të Pavarësisë në Kosovë nisën që të premten dhe kulmuan të shtunën me ceremoni e organizime të ndryshme kulturore, ku Rita Ora performoi mbrëmjen e djeshm

Postuar: 17/02/2018 - 20:37

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha sot në një intervistë se serbët nuk do ta pranojnë plotësisht pavarësinë e Kosovës, në këmbim të anëtarësimit në Bashkimin Evropian, duke
Radev-Xhaferi: Bullgaria mbështet Maqedoninë në NATO e BE

Postuar: 17/02/2018 - 20:06

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev dhe kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi thanë dje në takimin mes tyre në Shkup, se nënshkrimi i Marrëveshjes për fqinjësi të