Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Doli fitues në zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, mësohet data kur Albin Kurti pritet të marrë postin e kryeministrit

Postuar: 23/10/2019 - 07:34

Kreu i lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti, i cili mori shumicën e votave në zgjedhjet e parakohshme të mbajtura në 6 tetor në Kosovë pritet të marrë postin e kryeministrit pas pak javësh, në muajin nëntor.

Kurti tha se me LDK janë në proces negociatash për qeverisjen e re dhe parimisht është rënë dakord që të ketë 12 ministri dhe dhe dy zv.kryeministria.

Po ashtu, ai tha se pret të vizitojë po ashtu Maqedoninë, si dhe ka shprehur të ketë raporte  edhe më të afërta me Shqipërinë, pasi sipas tij, do të ndikonte në stabilizimin e plotë të rajonit, ndërsa Serbia të pranojë realitetin, se Kosova është shtet i pavarur.

Kurti theksoi gjithashtu se vendet e rajonit duhet të bashkëpunojnë më shumë për anëtarësimin e plotë në BE.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2019 - 20:04

E ngarkuara me punë në ambasadën amerikane në Mal të Zi, Judy Kuo, tha se tri media që veprojnë në tregun malazez, janë burime manipulimi, dezinformimi dhe të lidhura me qeverinë ruse.

Postuar: 19/11/2019 - 16:35

Mediat maqedonase kanë raportuar se ish-prokurorja Speciale Katica Janeva ka dalë nga burgu i Shu

Postuar: 19/11/2019 - 15:08

Zëvendësndihmësi i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s për çështje politike dhe të sigurisë, J

Postuar: 19/11/2019 - 15:05

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një konferencë për media ka thene se ësh

Postuar: 19/11/2019 - 13:58

Disa çokollata që ndodhen në raftet e marketeve në Serbi, po trajtohen si provokim i madh ndaj qy

Postuar: 19/11/2019 - 10:50

Një tërmet me magnitudës 3.9.ballë ka rënë mëngjesin e sotëm në Bosnjë-Hercegovinë.

Postuar: 19/11/2019 - 07:28

Kongresmeni amerikan Eliot Engel, i përfshirë prej kohësh me çështjet e Kosovës dhe të Ballkanit,