BREAKING NEWS

La Stampa fut në sherr Italinë me Rusinë, kërcënohet gazetari nga zëdhënësi rus i mbrojtjes

La Stampa fut në sherr Italinë me Rusinë, kërcënohet
x

Rajoni

Doli fitues në zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, mësohet data kur Albin Kurti pritet të marrë postin e kryeministrit

Doli fitues në zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, mësohet

Kreu i lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti, i cili mori shumicën e votave në zgjedhjet e parakohshme të mbajtura në 6 tetor në Kosovë pritet të marrë postin e kryeministrit pas pak javësh, në muajin nëntor.

Kurti tha se me LDK janë në proces negociatash për qeverisjen e re dhe parimisht është rënë dakord që të ketë 12 ministri dhe dhe dy zv.kryeministria.

Po ashtu, ai tha se pret të vizitojë po ashtu Maqedoninë, si dhe ka shprehur të ketë raporte  edhe më të afërta me Shqipërinë, pasi sipas tij, do të ndikonte në stabilizimin e plotë të rajonit, ndërsa Serbia të pranojë realitetin, se Kosova është shtet i pavarur.

Kurti theksoi gjithashtu se vendet e rajonit duhet të bashkëpunojnë më shumë për anëtarësimin e plotë në BE.