BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Rajoni

DW: Pse po armatoset Serbia?

DW: Pse po armatoset Serbia?

“A po përgatit Serbia një luftë të re në Ballkan”, pyeti së fundmi gazeta gjermane “Welt”. “Jo, Serbia po përgatitet për të ardhmen”, u përgjigj Beogradi.

Dhe çfarë thonë ata në Berlin? Ky lajm duhet të alarmojë Perëndimin dhe fqinjët e Serbisë”, shkruan së fundmi gazeta gjermane “Welt”.

Dhe ajo që sipas gazetës duhet t’i shqetësojë të gjithë dhe të konfirmojë titullin “A po përgatit Serbia një luftë të re në Ballkan?”, ishte ky: “Serbia po blen 20.000 dronë iranianë të tipit Shahed-136”.

Por në thirrjen e Perëndimit në veprim dhe alarmimin e fqinjëve të Serbisë, nga të cilët vetëm Bosnja dhe Hercegovina nuk është anëtare e NATO-s, ndërsa Kosova është praktikisht nën mbrojtjen e saj, u bë vetëm një lëshim: blerja e supozuar e dronëve iranianë u publikua fillimisht në Llogaria “Terror Alarm” në Rrjetin X, një faqe që e cilëson veten si portali kryesor në botë në prodhimin e “lajmeve dhe pamjeve të krijuara nga inteligjenca artificiale”.

Mirëpo, nuk është hera e parë që Serbia përmendet në mediat gjermane si “Unruhestifter” (nxitës i trazirave), siç është formuluar konkretisht në tekstin e lartpërmendur.

Kërkesa e DW drejtuar Presidencës së Serbisë për të komentuar shkrimin e disa mediave gjermane mbeti pa përgjigje, por reagimi për tekstin në fjalë erdhi shpejt nga ambasadorja serbe në Berlin, Snezhana Jankoviç: “Jo, Serbia nuk po përgatitet për luftë, por për e ardhmja”, ka shkruar ajo.

Ajo në përgënjeshtrimin e publikuar edhe në “Welt”. Siç ka shkruar ajo, Serbia po përgatitet ndër të tjera për ekspozitën Expo në Beograd në vitin 2027.