BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x
BREAKING NEWS

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka ndërtuar një firmë ruse, ja dëmi që kanë shkaktuar hakerat në sistem

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas deklaratën e fortë: Ngjarje kriminale të rastësishme i kanë ‘zbardhur fytyrën policisë’

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

“Në Shqipëri i ka mbetur vetëm...”, Klodiana Lala flet me emra: Kush është personazhi i njohur i botës së krimit që mori gjobën 500 mijë euroshe

“Në Shqipëri i ka mbetur vetëm...”, Klodiana Lala
x

Rajoni

Dy ditë para takimit, Kurti dhe Vuçiç përshkallëzojnë tonet mes tyre, të dy me “as nën mëngë” në tryezën e Brukselit

Dy ditë para takimit, Kurti dhe Vuçiç

Përpara takimit të përfaqësuesve të Serbisë dhe Kosovës në Bruksel më 18 gusht dhe pas përshkallëzimit të tensioneve në veri të Kosovës, po vijnë mesazhe të ngarkuara nga të dyja palët dhe pyetja është nëse mund të arrihet diçka në negociata nëse atyre u paraprin retorika nxitëse. Zyra e Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka njoftuar se ka biseduar në telefon me të dërguarin special të Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach, dhe se ai ka thënë se Serbia do të bëjë gjithçka për të ruajtur paqen dhe stabilitetin, por se “jo gjithçka varet nga njëra anë”. Në një intervistë të fundit për Reuters, kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha se “Kosova është e gatshme të kundërshtojë një sulm të mundshëm nga Serbia sepse përkeqësimi i konfliktit me pakicën serbe mund të rezultojë edhe në një konflikt të armatosur”. Mirëpo pse të dyja palët po përshkallëzohen në mënyrë retorike përpara se të ulen në tryezën e bisedimeve?“Të dyja palët kanë nevojë si të brendshme ashtu edhe ndërkombëtare që të veprojnë kështu, të veprojnë energjikisht në qëndrimet e tyre dhe t'i afirmojnë ato deri në fund. Dhe ky interes është shprehur qartë, shprehet veçanërisht në qëndrimin amerikan, dhe mendoj se është edhe në interesin e evropianëve ta zgjidhin atë, sepse zona e Ballkanit Perëndimor ka fituar peshë në kontekstin e Ukrainës, por edhe në kontekstin global të sigurisë në Evropë”, shprehet diplomati Zoran Milivojeviq. Ai beson se të dyja palët po marrin një pozicion më të mirë negociues duke ngritur tensione në dëm të situatës së përgjithshme në terren. “Asi i Kurtit në mëngë është se ai po kërkon një marrëveshje që do të çojë në njohje reciproke, asi i Vuçiçit në mëngë është ZSO dhe me të vërtetë, për nëntë vjet, askush në Prishtinë nuk ka ndërmend ta zbatojë atë përfundim”, thotë ai.