Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

E çuditshme, por e vërtetë/ Serbët tmerrohen nga ajo që shikojnë brenda çokollatës, iu shfaqet harta e “Shqipërisë së Madhe” ( Ja çfarë bënë pas kësaj)

Postuar: 19/11/2019 - 13:58

Disa çokollata që ndodhen në raftet e marketeve në Serbi, po trajtohen si provokim i madh ndaj qytetarëve të saj. Fakti që ka irrituar serbët në këtë drejtim nuk lidhet thjesht me origjinën e produktit, por nga vetë përmbajtja e tyre.

Konsumatorët e Serbisë janë indinjuar edhe për faktin se këto çokollata janë rreshtuar në formën e hartës së “Shqipërisë së Madhe”. Mediat serbe shkruajnë se këto produkte importohen nga Kosova, ndërsa theksojnë se kjo qasje tregtare e Serbisë është e papranueshme. Formën e çokollatës, mediat serbe e konsiderojnë si provokimin të radhës nga shqiptarët.

“Për t’i bërë gjërat më keq, kur hapet kutia, vërehet që ëmbëlsirat e çokollatës janë rreshtuar në formën e “Shqipërisë së Madhe”, duke dërguar kështu një provokim të qartë për të gjithë klientët dhe qytetarët në Serbi”-theksojnë mediat serbe.

Për këtë rast kanë reaguar edhe përfaqësuesit e Shoqatës së Konsumatorëve, të cilët kanë kërkuar që ky produkt të largohet me shpejtësi nga raftet e subjekteve tregtare në Serbi.

“Kam hasur në këto karamele në dyqan, mu dukën të mira dhe e vendosa t‘i blej. Sinqerisht, unë nuk i kushtova vëmendje deklaratës së prejardhjes sepse nuk e lexoj kurrë. Kur u ktheva në shtëpi, më rastisi t’i shikoja dhe mu errësuan sytë. Deklarata e produktit që bleva në Serbi përmban vendin e origjinës Kosovë. Nuk mund ta besoja se kjo lejohet”-tha një qytetar, shkruajnë mediat serbe.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 08/12/2019 - 10:45

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë ka reaguar pas deklaratave të Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i cili e quajti masakrën e Reçakut si një histori të trilluar nga ish-Ambasadori i OSBE

Postuar: 08/12/2019 - 08:18

Udhëheqësit e Kosovës kanë reaguar dje njëzëri duke dënuar mohimet e krimeve të luftës nga Beogra

Postuar: 07/12/2019 - 20:39

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, inspektoi të premten pranimin e helikopterëve të rinj t

Postuar: 07/12/2019 - 19:01

SHBA ka reaguar ndaj deklaratave të ish ministrit të Millosheviç, tashmw president i Serbisë, A

Postuar: 07/12/2019 - 17:19

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli sot ka bërë me dije  me an

Postuar: 07/12/2019 - 16:25

Pasditen e sotme një tërmet me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter, ka goditur Greqinë.Tërmeti &nbsp

Postuar: 07/12/2019 - 15:14

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike, Vjosa Osmani, ka pohuar se dikush nga jashtë partisë, është