BREAKING NEWS

Pandemia e COVID! Rama publikon të dhënat dhe jep lajmin fantastik: Krenarë, por kujdes se shikoni ç’po ndodhet në... (Foto)

Pandemia e COVID! Rama publikon të dhënat dhe jep lajmin fantastik:
x

Rajoni

E trishtë/ Ndërron jetë papritur kryebashkiaku i njohur (Emri)

E trishtë/ Ndërron jetë papritur kryebashkiaku i njohur (Emri)

Kryetari i qytetit të Zagrebit, Milan Bandiç ka ndërruar jetë në moshën 66 vjeçare. Mediat vendase bëjnë me dije se Bandiç ka humbur jetën këtë të dielë si pasojë e një sulmi në zemër.

Bandiç lindi në vitin 1955 në Grude dhe, sipas rrëfimit të tij, pika e kthesës në jetën e tij ishte 1974, kur u transferua në Zagreb. Ai foli për Zagrebin si një ëndërr të realizuar gjersa është bërë një nga politikanët më të pasur kroatë.

Në vitin 2000, në zgjedhjet e parakohshme, ai u bë kryebashkiak për herë të parë. Pasi ai shkaktoi një aksident automobilistik në 2002 i dehur dhe u përpoq të jepte ryshfet një oficeri policie, ai dha dorëheqje. Ai u kthye në pozicionin e kryetarit në vitin 2005.

Në fund të vitit 2014, Bandiç u arrestua në operacionin Agram. Bandiç do të përfundojë në burg për herë të dytë deri në fund të këtij mandati, por pas kësaj do të marrë akoma votat e më shumë se 147 mijë qytetarëve të Zagrebit në zgjedhjet lokale dhe të fitojë një mandat tjetër.

Më të lexuarat