Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

‘The Economist’ vjen me paralajmërim të fortë: Gjakderdhje nëse ‘korrigjohen’ kufijtë

Postuar: 18/09/2018 - 11:19

Ideja e Hashim Thaçit dhe Aleksandër Vuçiqit për shkëmbim të territoreve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë si zgjidhje përfundimtare e dialogut ndërmjet dy shteteve, është kundërshtuar me të madhe nga diplomat e liderë të ndryshëm botëror, përfshirë këtu kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Ndërkohë edhe prestigjozja “The Economist”, shkruan se një ide e tillë mund të nxisë konflikte politike brenda Kosovës.

Sipas “The Economist”, nëse Kosova dhe Serbia do të kufizojnë kufijtë e tyre në linja etnike, atëherë një gjë e tillë do shkaktonte ndryshime të mëdha dhe do ta destabilizonte gjithë Ballkanin.

Në këtë shkrim thuhet së implementimi i një ideje të tillë, mund të nxiste edhe vendet tjera të rajonit për ndryshime të kufijve.

Por edhe përkundër gjithë këtyre paralajmërimeve dhe kundërshtimeve presidenti Thaçi vazhdon që ta promovojë këtë ide, duke thënë se korrigjimi i kufijve do t’i hapte rrugë Kosovës për integrim në OKB, dhe do t’i mundësonte bashkimin e Luginës së Preshevës.

Për implementimin e kësaj ideje Thaçin nuk e ka mbështetur asnjë forcë politike në vend, të cilat kanë paralajmëruar protesta e rezoluta kundër një gjëje të tillë.

Kujtojmë se takimi i fundit ndërmjet Thaçit dhe Vuçiqit në Bruksel ku ishte planifikuar të flitej rreth kësaj ideje ka dështuar.

Opozita kosovare ka thënë se takimi ka dështuar për shkak te presioneve të shumta që janë bërë ndaj Thaçit, kundër idesë së prekjes së kufijve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Mes trazirave në kabinet, Tsipras vlerëson votën për emrin e Maqedonisë

Postuar: 20/10/2018 - 17:11

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka mirëpritur sot aprovimin e parlamentit të Maqedonisë të marrëveshjes së emrit me Greqinë, si një hap madhor në shuarjen e mosmarrveshjeve të vjetra mes vendeve.

Postuar: 20/10/2018 - 17:07

 Me falënderime, buzëqeshje dhe me plot emocione u shoqërua sot ceremonia e dorëzimit të Min

BE, NATO nxisin ndryshim të shpejtë të emrit të Maqedonisë pas votës

Postuar: 20/10/2018 - 16:54

Bashkimi Evropian dhe NATO i bënë sot thirrje Maqedonisë të kompletojë me shpejtësi hapat e ndr
Palmer: "Konflikti i ngrirë" Kosovë - Serbi, paraqet rrezik

Postuar: 20/10/2018 - 16:40

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer, u bëri thirrje Prishtinës dhe Be
Ministri turk Çavuşoğlu takohet me Haradinajn dhe Veselin

Postuar: 20/10/2018 - 16:38

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim ministrin e Punëve të Jashtme të T
Kroatët protestojnë kundër ngritjes së moshës së pensionit

Postuar: 20/10/2018 - 15:41

Disa mijëra njerëz protestuan sot në kryeqytetin kroat Zagreb kundër planeve të qeverisë për ng
Gazetarja shqiptare vë në siklet Vuçiç: Nuk po ju ofendoj se je femër

Postuar: 20/10/2018 - 15:18

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçic është vënë në siklet në Beograd teksa eshte pyetur se çf