BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Rajoni

Eksperti amerikan jep alarmin: Lufta në Ukrainë mund të përhapet në Bosnjë dhe Kosovë

Eksperti amerikan jep alarmin: Lufta në Ukrainë mund të

David Pettigrew, profesor i filozofisë dhe studimeve të Holokaustit paralajmëroi ditën e djeshme se lufta në Ukrainë mund të përhapet në Bosnjë dhe Kosovë “Është e rëndësishme të theksohet se pushtimi i Federatës Ruse dhe kryerja e krimit të agresionit kundër Ukrainës, u motivua nga konceptimi ideologjik i ‘botës ruse’. Ky vizion është pjesërisht imperialist, pjesërisht fashist dhe pjesërisht gjenocidal. Sipas ‘botës ruse’, Ukraina nuk ekziston, por është vetëm diçka si një tampon ose ‘ind i butë’ midis Rusisë dhe Perëndimit. ‘Bota ruse’ i bën jehonë Ballkanit përmes ‘botës serbe’, një koncept i riemërtuar i ‘Serbisë së Madhe’, e cila karakterizohet nga një dizajn i ngjashëm imperialist në raportin e saj me Bosnjën. Ideja e ‘Serbisë së Madhe’ u mbështet nga memorandumi i Akademisë Serbe të Shkencave dhe Arteve nga viti 1986”, tha Pettigrew. Ai iu referua edhe veprimeve të deri vonë ministrit të Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandër Vulin. “Deri para pak kohësh, ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandër Vulin, ka promovuar ‘botën serbe’ duke thënë se ‘krijimi i botës serbe është një proces që nuk mund të ndalet’ dhe duke theksuar se është e rëndësishme që të gjithë serbët, pavarësisht se ku jetojnë, të jenë të bashkuar.’ “Bota ruse” dhe “bota serbe” (ish “Serbia e Madhe”) kanë çuar në agresion  ideologjik dhe real  ndaj sovranitetit të Ukrainës dhe Bosnjës”, tha profesori. Ai gjithashtu theksoi se ekziston një tjetër “botë” që po kërcënon. “Prandaj, ne kemi frikë se agresioni aktual kundër Ukrainës mund të përhapet në Ballkanin Perëndimor, kryesisht në Bosnjë e Hercegovinë dhe Kosovë”, theksoi Pettigrew.

Më të lexuarat