BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Rajoni

Ekspertja amerikane bën paralajmërimin e frikshëm: Vuçiç rrezik për rajonin e Ballkanit, ja çfarë pritet të ndodhë

Ekspertja amerikane bën paralajmërimin e frikshëm:

Presidenti Vuçiç, ashtu si Putini, nuk dëshiron të lejojë ndonjë përparim në rajon drejt perëndimit. Ashtu siç Putini i frikësohet demokracisë në lagjen e tij, Vuçiç ka frikë edhe nga demokracia në Ballkan.

Kështu ka thënë Ivana Stradner, këshilltare shkencore e Fondacionit për Mbrojtjen e Demokracisë nga Uashingtoni.

“Dhe një formë e asaj lufte hibride që ai po bën është në Mal të Zi, dhe ne e dimë këto dy vitet e fundit se si roli ka qenë polarizimi në vetë vendin, roli i kishës që e ka përdorur atë për qëllime të caktuara sigurie, për ta instrumentalizuar dhe për ta përdorur, se vetë vendi polarizohet më tej”

Duke folur për protestat që u organizuan në Podgoricë me rastin e votimit të rezolutës, Stradner thotë se pavarësisht se në dy ditët e protestës ishin vetëm disa qindra persona, mesazhet e dërguara nga të grumbulluarit ishin interesante.

“U përmendën Rusia, Serbia dhe e gjithë kjo është pjesë e distancimit të mëtejshëm të Malit të Zi nga Perëndimi, dhe vetë rezoluta përdoret pikërisht për ta vendosur nacionalizmin në një nivel më të lartë dhe e gjithë kjo gjithashtu ka një rol shumë më të madh. Dhe pikërisht atëherë, ashtu si në Beograd, siç janë ato grupet e djathta, që presidenti Vuçiç mund të thotë gjithmonë se nuk jam më i keqi, alternativa është gjithmonë më e keqe, fatkeqësisht, një situatë të tillë e shoh në Mal të Zi, ku edhe Beogradi e përdor për momentet e saj gjeopolitike për të thënë, mirë, ndoshta Serbia nuk është gati, por shikoni se çfarë po ndodh edhe në Mal të Zi”, beson Stradner.

Propaganda si armë bazë në luftën hibride aktuale

Liturgjia para udhëtimit në Nju Jork, mbështjellja e flamurit serb gjatë votimit, autokolonat nëpër Beograd, janë vetëm disa nga shembujt e fushatës që Vuçiç donte t’i dëshmonte popullit serb se do të bënte më të mirën për të siguruar që rezoluta nuk merr shumicën e nevojshme në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Megjithatë, përveç gjithë kësaj, Stradner thotë se Vuçiç e dinte që në momentin e largimit se cili do të ishte rezultati dhe se kjo nuk do të ndikonte në fuqinë e tij në vend.

“Nuk duhet të harrojmë se Vuçiç ka qenë Ministër i Informacionit në qeverinë e Millosheviqit dhe se ai është një nga ekspertët më të mëdhenj të informacionit dhe luftës psikologjike në rajon. Është pjesë e luftës informative që ai përdor vazhdimisht për audiencën e brendshme dhe për luftën psikologjike të popullatës së tij. Vuçiç çdo lajm në Serbi mund ta spinjoje në atë mënyrë që të pranohet ashtu siç është. Edhe pas seancës e ka sprapsur lajmin, “Bëra maksimumin, e dua Serbinë, por ne jemi viktima, ne jemi një vend i vogël, por të gjithë janë kundër nesh”, thotë Stradner.

Rezoluta e paralajmëruar për gjenocidin në Jasenovac, e cila duhet të futet në procedurën parlamentare të Kuvendit të Malit të Zi, e cila, rikujtojmë, dy herë nuk ka marrë shumicën e nevojshme në parlamentin serb për arsye se nuk kanë dashur të dëmtojnë Marrëdhëniet e mira mes Serbisë dhe Kroacisë, tashmë kanë hasur në reagime pozitive nga Beogradi zyrtar por edhe Vuçiç.

“Përça dhe sundo është çelësi i politikës dhe aktiviteteve hibride të Vuçiçit në rajon”, beson Stradner dhe shton:

“Arsyeja e luftës hibride që po kryhet në Mal të Zi nga Beogradi, i ndihmuar nga Moska, është që të bëhet gjithçka që është e mundur që një vend i NATO-s që ishte afër Bashkimit Evropian të mos bëhet pjesë e saj.

Atë që e kemi parë me vite në Mal të Zi, për fat të keq, do të kemi mundësi ta shohim edhe në Maqedoninë e Veriut, një vend tjetër i NATO-s që gjithashtu ka ambicie ndaj Bashkimit Evropian”.

Stradner beson se nuk do të ketë konflikte të armatosura në rajon për shkak të tensioneve të rritura, siç është rasti në Ukrainë, por, thekson ai, paralajmërimet e shërbimeve të inteligjencës amerikane si dhe agjencive të tjera në të gjithë Evropën se përshkallëzimi etnik do të ndodhë në vitin 2024 duhet të merren seriozisht.

“Nuk shoh se mund të ketë përshkallëzim ushtarak në Mal të Zi në këtë moment, por nuk është as i nevojshëm sepse Beogradi me ndihmën e Moskës po bën gjithçka që është e mundur që pa asnjë të shtënë dhe pa përdorimin e armëve që Mali i Zi tëbëhet pjesë e botës serbe”, përfundon ajo.