Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Emri i Maqedonisë shoqërohet me kundërshtime të ashpra/ Qeveria greke në krizë, kërkohet votëbesim

Postuar: 16/06/2018 - 12:07

Kryeministri grek Alexis Tsipras është në pritje të votimit, që zë vend një ditë para takimit të dy ministrave të jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë, për nënshkrimin e marrëveshjes së emrit.

Marrëveshja për ndryshim të emrit të fqinjit verior grek, me emërimin Republika Veriore e Maqedonisë, është mbështetur nga Kombet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, SHBA-të dhe NATO.

Por, kjo marrëveshje është përballur edhe me kundërshtime të ashpra nga të dyja vendet.

Partia më e madhe opozitare greke ka quajtur këtë marrëveshje ‘kapitullim’ dhe ka bërë thirrje për votë mosbesimi në Parlament.

Presidenti nacionalist maqedonas George Ivanov, ka vënë veto ndaj marrëveshjes nëse ratikohet në Parlamentin e Maqedonisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/10/2019 - 23:30

Gazeta serbe Kurir ka publikuar ekskluzivisht video nga orgjia e politikanit hungarez Zolt Borkai, ish-gjimnastit olimpik dhe kryetarit të bashkisë së qytetit Győr.

Postuar: 13/10/2019 - 22:45

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Rada Trajkovic, ka paralajmëruar për rrezikun e sigurisë së

Postuar: 13/10/2019 - 17:39

Përgjatë procesit të verifikimit të votave të ardhura nga Serbia, disa zyrtarë kosovarë kanë pësu

Postuar: 13/10/2019 - 15:05

Lidhur me helmimin e 26 numëruesve në Prishtinë, ka reaguar drejtori i Zyrës së Kosovës në Qeveri

Postuar: 13/10/2019 - 14:45

Zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi, raporton se 26 zyrtarët e Kosovës nuk janë helmuar në Qendrën e

Postuar: 13/10/2019 - 12:31

26 zyrtarë kosovarë janë helmuar pasi kanë qenë të ngarkuar me numërimin e zarfeve me vota, të ar

Postuar: 12/10/2019 - 23:04

Lëvizja Vetëvendosje me një diferencë të vogël votash nga Lidhja Demokratike e Kosovës arriti që