BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ja çfarë ndodhi sot me gjyqin ndaj Arbër Paplekajt

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ja çfarë ndodhi sot me gjyqin ndaj
x
BREAKING NEWS

“I mori për Visin”, zbardhen detaje të reja nga vjedhja e targave që fundosën ushtarin e Martinaj

“I mori për Visin”, zbardhen detaje të reja nga vjedhja e
x
BREAKING NEWS

Draft-propozimi i Shqipërisë për Asociacion, vjen reagimi i menjëhershëm nga BE

Draft-propozimi i Shqipërisë për Asociacion, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

“Diplomacia është kthyer në vend qokash”/ Deputeti i PD-së ja ‘plas’ në sy kandidates për ambasadore në Izrael: Nuk ju shoh për këtë post, Cv-ja juaj...

“Diplomacia është kthyer në vend qokash”/ Deputeti i
x
BREAKING NEWS

Ndihmoi në atentatin në lokalin e Fatjon Muratit, Gjykata jep vendimin për ushtarin e Vis Martinajt

Ndihmoi në atentatin në lokalin e Fatjon Muratit, Gjykata jep vendimin
x
BREAKING NEWS

Dalin në dritë detaje të reja nga grabitja e banesës së gjyqtares, zbardhet denoncimi i bashkëshortit të saj: Ishim në punë kur...

Dalin në dritë detaje të reja nga grabitja e banesës së
x
BREAKING NEWS

A mund të vazhdohet pas çdo humbje, me argumentin na vodhën zgjedhjet? Gazetarja e njohur ‘zë ngushtë’ Berishën, ja reagimi i tij

A mund të vazhdohet pas çdo humbje, me argumentin na vodhën
x
BREAKING NEWS

SPAK e burgosi, Vangjush Dako përfundon në të njëjtën qeli me...

SPAK e burgosi, Vangjush Dako përfundon në të njëjtën
x

Rajoni

Erë lufte në Mesdhe, përplasja e madhe e Rusisë me NATO më afër se kurrë

Erë lufte në Mesdhe, përplasja e madhe e Rusisë me NATO

Admirali Giuseppe De Giorgi, ish-Shef i Shtabit të Marinës, i ftuar në Casa Italia, është i shqetësuar për praninë e anijeve ushtarake ruse (dhe numri është vazhdimisht në rritje) në Mesdhe. “Është një rrezik, ne duhet të shqetësohemi për praninë e anijeve ushtarake ruse në Detin Mesdhe. Anijet e NATO-s duhet të shënojnë një flotë të përbërë, të përbërë nga nëndetëse, shkatërrues dhe anije lëshuese raketash. Prandaj rreziku i përplasjes është shumë i lartë”. Analistja e ISPI, Chiara Lovotti, e ftuar e të njëjtit program, saktëson se "pasoja është se tani ka më shumë ndërgjegjësim dhe vëmendje më të madhe për qendrën e detit tonë". Në Mesdhe situata nuk ka arritur aq e tensionuar sa në Lindje. Ditët e fundit, Forcat e Armatosura Ruse kanë kryer në fakt një provë me raketa anti-anije supersonike në Gjirin e Pjetrit të Madh, në Detin e Japonisë. Në veçanti, dy njësi detare të Flotës së Paqësorit u përfshinë në aktivitetet e planifikuara të stërvitjes luftarake me lëshimin e dy raketave Moskit (Ss-N-22 Sunburn). Të gjitha veprimet që një ditë mund të kryhen edhe pranë nesh. Në përgjithësi, Mesdheu përfaqëson një zonë shumë strategjike për Rusinë, aq më tepër pas shpërthimit të konfliktit ukrainas. Para së gjithash, sepse është rruga e vetme e hyrjes në Detin Azov dhe Detin e Zi përmes ngushticës së Dardaneleve (nuk duhet të harrojmë se Moska kontrollon brezin që shkon nga Mariupol në Krime). Pas kësaj, për Putinin, mbajtja e një pranie në rajonin e Mesdheut është e rëndësishme pasi po flasim për një zonë qendrore në perspektivën e tregtisë ndërkombëtare detare. Më pas përmendëm NATO-n. Në rast se Aleanca Atlantike nuk gjen pengesa ruse në Mesdhe, në rast të tensioneve maksimale, Rusia do të ekspozohej ndaj sulmeve të mundshme të menjëhershme, përfshirë ato bërthamore. Me fjalë të tjera, Kremlini do të ishte nën zjarr.

Më të lexuarat