Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Eurostat: Në Maqedoninë e Veriut jetojnë 2.077.100 njerëz

Postuar: 11/07/2019 - 15:48

Maqedonia e Veriut më 1 janar të këtij viti ka pasur 2.077.100 banorë, që është për 2 mijë më shumë në krahasim me 1 janarin e vitit 2018.
 
Sipas të dhënave të publikuara nga Eurostat, numri i popullatës në vend për një vit është rritur për 0.9 përqind
Maqedonia e Veriut në vitin e kaluar ka pasur shtim pozitiv prej 1.6 përqind. Vitin e kaluar kanë lindur 21300 foshnje, ndërsa kanë vdekur 19700 persona.
 
Sipas të dhënave të Eurostat, më shumë popullsi në rajon ka Greqia (10.7 milionë), më pas Bullgaria (7 milionë), Serbia (6.96 milionë), Kroacia (4.07 milionë), Shqipëria (2.86 milionë) dhe Mali i Zi (626 mijë).
 
Në BE gjithsej jetojnë 513.5 milionë banorë, që është për gjysmë milionë më shumë në krahasim me vitin e kaluar.
 
Më shumë banorë ka Gjermania (83 milionë), Franca (67 milionë), Britania e Madhe (66.7 milionë), Italia (60.4 milionë), Spanja (46.9 milionë) dhe Polonia (38 milionë).

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/07/2019 - 15:08

Ramush Haradinaj një ditë pas dorëheqjes së tij nga posti i kryeministrit, ka zgjedhur që të kalo

Postuar: 20/07/2019 - 14:51

Anëtari i Kryesisë së PDK në Prishtinë, Bujar Cakolli, ka lëshuar akuza në drejtim të Ramush Ha

Postuar: 20/07/2019 - 14:47

Ashtu sikurse Vuçiç në Serbi, edhe Lista Serbe në Kosovë e ka quajtur dorëheqjen e Ramush Harad

Postuar: 20/07/2019 - 14:06

Ramush Haradinaj, ditën e djeshme dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit të Kosovës.

Postuar: 20/07/2019 - 12:03

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, në një konferencë të thirrur për media, po flet për Gjykatën