BREAKING NEWS

‘Zgjedhorja’ në ngërç, ambasadorja Yuri Kim, ultimatum palëve politike: Vendosët një afat, është koha për...

‘Zgjedhorja’ në ngërç, ambasadorja Yuri Kim,
x

Rajoni

Fajon: Për të pasur sukses bisedimet, Kosova duhet ta heqë taksën

Fajon: Për të pasur sukses bisedimet, Kosova duhet ta heqë
Eurodeputetja sllovene, Tanja Fajon derisa ka folur për dialogun që ka mbetur pezull tash e sa kohë në mes të Kosovës e Serbisë, ka thënë se duhet të revokohet taksa e vendosur nga Qeveria kosovare për produktet serbe e boshnjake.
 
Në një intervistë për Gazetën Shekulli, Fajon sa i përket ecurisë së dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, vendos theksin tek taksa që qeveria e Kosovës ka vendosur ndaj Serbisë.
 
“Për negociata të suksesshme midis Serbisë dhe Kosovës, është e rëndësishme që Kosova të revokojë taksat e saj për produktet serbe”, ka thënë ajo.
 
Fajon ka kërkuar që të dyja vendet të kthehen në statusin e para vendosjes së kësaj takse.
 
“Për vazhdimin e negociatave, statusi mes tyre duhet të jetë si përpara se të zbatoheshin taksat. Vetëm në këtë mënyrë, është e mundur që në të ardhmen të gjesh një zgjidhje që do të kënaqte edhe Serbinë edhe Kosovën”, ka theksuar eurodeputetja.