BREAKING NEWS

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste
x

Rajoni

Çfarë ndodhi? Pas Shqipërisë, bllokohen negociata edhe për Maqedoninë e Veriut

Çfarë ndodhi? Pas Shqipërisë, bllokohen negociata edhe

Bullgaria i vendosi Maqedonisë së Veriut bllokadën e parë, në takimin e ambasadorëve të BE-së ku u shqyrtua korniza negociuese për Shkupin.

Lajmin e konfirmoi kryeministri Zaev i cili sërish mbetet optimist se dallimet mes dy vendeve do të tejkalohen përmes një sqarimi të marrëveshjes së 2017-tës.

Zaev paralajmëron takim të ri mes kryediplomatëve dhe mes historianëve të dy vendeve.

“Neni 2 i Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit me Bullgarinë përcakton shumë saktësisht se si Bullgaria do të mbështesë Maqedoninë Veriore në integrimin e saj në Bashkimin Evropian. Dhe ai artikull u shkel padyshim sot. Ne nuk kemi shkelur asgjë nga Marrëveshja me Bullgarinë, përkundrazi ne po e zbatojmë dhe jemi të gatshëm të publikojmë procesverbalet deri më tani, dhe kjo është me të vërtetë ndjenja e parë e pakëndshme që na ndodh, por besoj se është një mesazh për të shpejtuar zgjidhjet e diskutuara midis dy “grupe të drejtuara nga ministritë e jashtme”

Ne kemi një marrëveshje në të cilën duhet të përdorim të gjitha ato momente inteligjente dhe perspektive që ekzistojnë në të, dhe ky është modeli që ne kemi një pjesë në historinë tonë që është e përbashkët për ne, dhe një pjesë që është e veçantë për ne, për të përdorur modelin e historisë së përbashkët dhe përmes historisë së përbashkët për të gjetur mënyra se çfarë duam të përcaktojmë. Nëse jemi të zgjuar, ajo që nënshkruam në vitin 2017 besoj se do të jetë një mundësi e shkëlqyer për të gjetur një zgjidhje. Çështjet historike duhet të zgjidhen nga komisionet dhe ne shohim se ato po funksionojnë,” tha Zaev.