BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Rajoni

Fillojnë ditët e zeza për “non gratat” në Ballkan, Dodik rrezikon të arrestohet pas 22 nëntorit, mund të dënohet deri në 5 vjet burg, lideri serb i Bosnjës nga frika e prangave kërkon mbrojtjen nga avokati i njohur kroat

Fillojnë ditët e zeza për “non gratat” në

Avokatët boshnjako-hercegovinas të liderit serb të Bosnjës Milorad Dodik po përpiqen të bindin avokaten kroate Anta Nobilo që të bëhet pjesë e ekipit që do të mbrojë Dodikun në gjyqin që ai do të përballet së shpejti përpara Gjykatës së Bosnjë-Hercegovinës dhe që mund t'i kushtojë atij karrierën politike, por mund të përfundojë dhe në burg. Lajmin e ka konfirmua personalisht Nobilo. "Kam pasur kontakte, është e saktë, por nuk do të thosha asgjë më shumë për këtë derisa të përcaktojmë gjithçka deri në fund. Por, kam pasur kontakt dhe do të shohim se çfarë do të ndodhë”, tha Nobilo. Ai pret që në ditët në vijim të sqarohet gjithçka, por ka theksuar se nuk mund të jetë avokat në Bosnje dhe Hercegovinë, por vetëm këshilltar i ekipit mbrojtës. Gjyqi i Dodikut në Sarajevë fillon më 22 nëntor dhe aktakuza e Prokurorisë së BiH e akuzon atë për moszbatim të vendimeve të përfaqësuesit të lartë të bashkësisë ndërkombëtare. Kjo u bë një vepër penale bazuar në ndryshimet në Kodin Penal të BiH që u imponuan nga Përfaqësuesi i Lartë aktual Christian Schmidt në fillim të korrikut. Ai shfuqizoi gjithashtu dy ligje me të cilat parlamenti i Republika Srpska u përpoq të bllokonte zbatimin e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese të BiH si dhe vendimet e vetë Përfaqësuesit të Lartë, por Dodik më pas nënshkroi një dekret për hyrjen në fuqi të vendimit të anulimit të ligjeve.

Akuzat

Së bashku me të u akuzua edhe Millosh Lukiç , drejtori i Gazetës Zyrtare të RS, i cili botoi ligjet e diskutueshme në atë shtyp. Për shkak të kësaj, Dodik dhe Lukiq tani përballen me një dënim që varion nga gjashtë muaj deri në pesë vjet burg, dhe një vendim fajtor nënkupton ndalimin e mbajtjes së të gjitha funksioneve publike. Mbrojtësi kryesor i Dodikut është avokati Goran Bubiq, i cili gjithashtu e përfaqësoi atë në seancën e pranimit të fajësisë, ku presidenti aktual i RS deklaroi se ai nuk e kuptonte aktakuzën, kështu që gjyqtari arriti në përfundimin se ai nuk ndihej fajtor. Mbrojtja e Dodik dhe Lukiq bazohet në pretendimin se Schmidt nuk është një përfaqësues i lartë i zgjedhur ligjërisht, sepse ai emërim nuk u konfirmua nga Këshilli i Sigurimit i Bosnje dhe Hercegovinës dhe për këtë arsye nuk ka autoritetin për të vendosur ligje dhe ndryshimet e tyre, duke përfshirë ato që bëjnë moszbatimi i vendimeve të tij vepër penale. Vetëm Rusia mbështet Dodikun dhe autoritetet e RS në kundërshtimin e mandatit të Schmidt, ndërsa të gjitha vendet e tjera anëtare të Këshillit për Zbatimin e Paqes (PIC), organi që emëron përfaqësuesit e lartë, janë të mendimit se politikani gjerman ka të gjitha kompetencat e nevojshme për të mbajtur zyra e përfaqësuesit të lartë mund të shkarkojë zyrtarët e zgjedhur dhe të vendosë ligje.

SHBA thirrje për hetim ndaj Dodik

Nga ana tjetër së fundmi janë bërë thirrje nga ndërkombëtarët që Dodik të ndalohet. Ambasadori i SHBA në Bosnje e Hercegovinë, Michael Murphy, ka bërë thirrje që autoritetet vendase të nisin hetimet pasi ai është në listën e zezë amerikane për korrupsion. Gjithashtu Gunhter Fehlinger, një ekonomist austriak dhe lobist i BE-së dhe NATO-s, që jep rregullisht komente  mbi ngjarjet në Evropë dhe në botë, ka dhënë alarmin për NATO duke iu referuar edhe situatës së fundit pasi presidenti i RS-së Milorad Dodik bëri sërish thirrje për shpërbërjen e Bosnjë-Hercegovinës dhe shpalli bashkimin e Serbisë, Malit të Zi dhe Kosovës. “Në rast lufte, ne duhet të bombardojmë Banja Lukën dhe të rrënojmë ndërtesën e re të Qeverisë së Milorad Dodik brenda dy orëve pasi ai të nisë luftën e tij për shkëputje. Kjo është mënyra e vetme për të folur me Dodikun dhe për ta penguar atë të nisë luftën e tij ballkanike”, shkruan Fellinger në një postim në rrjetet sociale. Më herët, Fellinger i bëri thirrje NATO-s që të paralajmërojë seriozisht Milorad Dodik. “Nëse Milorad Dodik fillon një luftë për shkëputjen e Bosnjës, të cilën Putin dëshiron ta marrë tashmë këtë dimër, unë do të thërras Marinën e SHBA për të bombarduar ndërtesën tuaj të qeverisë brenda pak minutash. Ky është vendndodhja e objektivit. Dhe unë po i kërkoj Marinës amerikane të veprojë shpejt”, shprehet Fellinger.